Gebelerde COVİD-19 korkusunun uyku kalitesine etkisi
The effect of the fear of COVİD-19 on sleep quality in pregnant women
- Tez No: 765826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Aile hekimliği uygulamasında gebelerde COVID-19 korkusunun uyku kalitesine etkisinin değerlendirmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Method: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Çalışma 01.02.2022- 01.05.2022 tarihleri arasında Bağcılar 12 No'lu Aile Sağlığı Merkezine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan 140 katılımcı ile yapıldı. Katılımcılara benzer çalışmalar incelenerek hazırlanan sosyodemografik veri formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2019 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınanmıştır. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Bağımsız gruplar t testi, Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test kullanıldı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the effect of fear of COVID-19 on sleep quality in pregnant women in family medicine practice Material and Method: Our study is an observational, descriptive, and cross-sectional study. The study was carried out with 140 participants who met the inclusion criteria and applied to Bağcılar Family Health Center No. 12 between 01.02.2022 and 01.05.2022. Sociodemographic data form, COVID-19 Fear Scale, and Pittsburgh Sleep Quality Index prepared by examining similar studies were applied to the participants by face-to-face interview technique. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2019 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) were used while evaluating the study data. The conformity of the quantitative data to the normal distribution was tested with the Shapiro-Wilk test and graphical examinations. Independent groups t-test was used for comparisons between two groups of normally distributed quantitative variables, and Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups of non-normally distributed quantitative variables. One-way analysis of variance and binary evaluations with Bonferroni correction were used for comparisons between groups of more than two normally distributed quantitative variables. Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used for comparisons between groups of more than two quantitative variables that did not show normal distribution. Spearman correlation analysis was used to evaluate the relationships between quantitative variables.