İşlenmiş Türk çaylarının kaliteleri üzerinde araştırma
Research on the quality of tea manufactured in Turkey
- Tez No: 9459
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFÜ GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi İŞLENMİŞ TÜRK ÇAYLARININ KALİTELERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA Ender Sinan POYRAZO?LÜ Ankara üniversitesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof,Dr.,(faer Lütfü GÜRSES 1990, sayfa: 68 Jüri: Prof. Dr. Ömer Lütfü GÜRSES Prof. Dr. Ünal YURDAGEL Prof. Dr. Bekir CEMERO?LU Bu çalışmada, işlenmiş Türk çaylarının kalite kontrol kriterleri Türk standartlarına (TS 4600) göre incelenmiştir. Diğer yandan iki ayrı çay fabrikasından sağlanan numara çaylarda da incelenmiştir. Bulgulara göre; işlenmiş Türk çaylarının su ekstraktı miktarı kuru maddede %28, 67-44, 23 arasında, kül miktarı kuru maddede %4, 96-5,71 arasında, suda çözünen kül miktarı kuru maddede % 38, 6-57,0 arasında, suda çözünen külde alkalilik oranı kuru maddede %1, 20-1, 63 arasında, asitte çözünmeyen kül kuru maddede %0, 68-1,33 arasında, kafein miktarı kuru maddede %1, 60-2,50 arasında, ham selüloz miktarı kuru maddede %10, 46-16,23 arasında, fermente olmamış parça oranı %0,12- 1,0 arasında ve boya maddesinin olmadığı bulun muştur. Elde edilen bu sonuçlara göre, kamu sektörü tarafından üretilen işlenmiş siyah çayların, toz miktarları dışında siyah çay standardına uyduğu görülmüştür.iv Özel sektör tarafından üretilen işlenmiş Türk çaylarında ise, bazı kalite kriterlerinin siyah çay stan dardına (TS 4600) uymadığı bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Çay, su ekstraktı, toplam mineral madde (kül), suda çözünen kül, suda çözünen külde alkali lik, asitte çözünmeyen kül, kafein, ham selüloz, fermente olmamış parça, toplam toz çay, boya maddesi, duyusal özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCH ON THE QUALITY OF TEA MANUFACTURED IN TURKEY Ender Sinan POYRAZO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisors Prof. Dr. Ömer Lütfü GÜRSES 1990, page: 67 Jury: Prof. Dr. Ömer Lütfü GÜRSES Prof. Dr. Ünal YURDAGEL Prof. Dr. Bekir CEMERO?LU In this research, Turkish manufactured black teas quality control criters were investigated according to the Turkish standarts (TS 4600). On the other hand, some numerous black teas which were provided from two different tea factories were also examlnated. According to the results; In Turkish manufactured teas, water extract in dry matter is between 2 8,67-44,23%, ash in dry matter is between 4,96-5,71%, water soluble ash in dry matter is between 38,6-57,0, alkalinity in water soluble ash in dry matter is between 1,2 0-1,63%, insoluble ash in acid in dry matter is between 0,68-1,33%, caffein in dry matter is between 1,60-2,50%, crude fiber in dry matter is between 10,46-16,2 3%, unfermented tea leaves ratio is between 0,1^-1,0%, total dust tea ratio is between 15,8-39,2% and dye were not founded. In conclusion, It was shown that Turkish manu factured black teas which were produced from public factories were suitable to TS (Turkish standarts) 4600 except dust tea content.vi Manufactured black teas which were produced from private factories, however, some quality parameters were not suitable to TS 4600. KEY WORDS: Tea, water extract, total ash, water soluble ash, alkalinity in water soluble ash, insoluble ash in acid, caffein, crude fiber, unfermented tea leaves, total dust tea, dye matter, organoleptic properties.