Patatesin ülkemizde ispirto hammaddesi olarak kullanılabilme olanakları üzerine bir araştırma
An Investigation on the possibilities of using potatoes as a raw material for ethanol production
- Tez No: 9458
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi PATATESİN ÜLKEMİZDE İSPİRTO HAMMADDESİ OLARAK KULLANILABİLME OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Yüksel DENLİ Ankara Uöiversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof, Dr. Işıl FİDAN 1990, Sayfa: 50 Jüri : Prof. Dr. Işıl FİDAN Prof. Dr. Oğuz KILIÇ Doç. Dr. İsmail YAVAŞ Bu araştırmada, patatesin ülkemizde ispirto hammaddesi olarak kullanılabilme durumunu belirlemek amacıyla“Escort”ve“Plan ta”patates çeşitleri ve“S.cerevisiae Rasse XII”ile“S.cerevisiae Narince-3”mayaları kullanılarak ispirto üre timi gerçekleştirilmiştir. Denemeler sırasında, nişastanın sıvılaştırılması aşamasında bir alfa-amilaz olan Termamyl 60 L, şekerlendirme aşamasmdada bir glukoamilaz olan AMG 200 L ticari enzim preparatları kullanılmıştır. Elde olunan ham ispirto örnekleri fraksiyone damıtma yapılarak baş, orta ve son ürün şeklinde ayrılmış, gaz kromotog- rafisi yardımıyla yapılan tayinler sonucunda % 100 alkol üzerin den 5.20-60.55 mg/100 ml metanol saptanmış, yüksek alkoller den n-propanol 1404. 09-27. 13 mg/100 ml, i-butanol 36.33-120.08 mg/100 'ml, n-butanol 3.56-9.71 mg/100 ml, i-amilalkol ise 58.62-293.50 mg/100 ml arasında bulunmuştur. En yüksek alkol verimi, nişasta içeriği diğerine oran la daha yüksek olan“Escort”patates çeşidi ile“Narince-3”mayasının bir arada kullanıldığı ferment asyon sonucunda % 66.9 düzeyinde (teorik verimin ¦% 96.3 'ü) gerçekleşmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Patates, nişasta, enzim, fermentasyon, etanol damıtma, metanol, n-propanol, i-butanol, n-butanol, i-amilalkol.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION ON THE POSSIBILITIES OF USING POTATOES AS A RAW MATERIAL FOR ETHAN OL PRODUCTION Yüksel DENLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor : Prof. Dr. Işıl FİDAN 1990, Page: 50 Jury: Prof. Dr. Işıl FİDAN Prof. Dr. Oğuz KILIÇ Assoc. Prof.Dr. İsmail YAVAŞ In this study, in order to determine the possibilities of using potatoes as a raw material for ethanol pdoduct.ion in Turkey. This study was carnied out with using two different potatoes varieties (Escort and Planta) and two yeast strains {S. cerevisiae Rasse XII, S. cereviseae Narince 3). During this study, in the liquefaction phase Termamyl 60 L and in the sacc- harificatiou phase AMG 200 L were used as enzymes. After fermentation, samples were distilled and sepera- ted to three parts as head, medium and tail samples by fracti- oned disstillator.The composition of samples were analised by Gas Chromatography. According to the results, methanol levels of samples were found between 5.20-60.55 mg/100 ml, the levels of n-Propa- nol,i-Butanol, n-Butahol, i-Amyl alcohol were found between W. 09-247. 13, 36.33-120.08, 3.56-9.71, 58.62-293.50 mg/100 ml respectively. Kaximum ethanol yield were obtained as 66.90 $(v/v) (96.30 % of therotical yield) by using S. cerevisiae Na.rince-3 and Escort potatoes variety which contains high starch level. KEY WORDS: Potatoes, starch, enzyme, fermentation, ethanol, distillation, methanol, n-propanol, i-butanol, n-butanol, i-amylalcohol.