Ankara koşullarında dolmalık biberin sulama zamanının planlanması
Irrigation timing of bell pepper for climatic conditions of Ankara
- Tez No: 9460
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi ANKARA KOŞULLARINDA DOLMALIK BİBERİN SULAMA ZAMANININ PLANLANMASI Haluk ÜSTÜN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabil ira Dalı Danışman : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR 1990, Sayfa: 90 Jüri : Prof.Dr.Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Abdur rahim KORUKÇU Prof.Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışmada, dolmalık biber bitkisi için sulama programları nın hazırlanmasında A sınıfı kaptan olan buharlaşma miktarlarının ne kadarının sulama suyu olarak uygulanabileceği ve sulama aralığının ne alınabileceği konuları araştırılmıştır. Sulama yöntemi olarak damla ve karıklarda göllendirme biçiminde uygulanan yüzey sulama yöntemleri gözönüne alınmıştır. Bu amaçla Ankara Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü deneme tarlalarında 1985, 1986 ve 1987 yıllarında tarla denemeleri ya pılmıştır. Araştırma konuları sulama aralığı ve uygulanacak sulama suyu miktarı biçiminde seçilmiştir. Sulama aralığı konuları, damla su lama yönteminde 2, 4 ve 6 gün, yüzey sulama yönteminde ise 6, 9 ve 12 gün alınmıştır. Bu konuların herbirine A sınıfı kaptan olan buhar laşma miktarlarının % 50, % 75, % 100 ve % 125' i kadar sulama suyu uygulanmıştır. Sonuçta, en yüksek meyve verimi, damla sulama yönteminde A sınıfı kaptan olan buharlaşma miktarının % 50' si kadar sulama suyunun 6 gün ara ile uygulandığı deneme parsellerinde, yüzey sulama yönteminde ise A sınıfı kaptan olan buharlaşma miktarının % 125 'i kadar sulama suyu nun 6 gün ara ile uygulandığı deneme parsellerinde elde edilmiştir. Deği nilen sulama programları arasında meyve verimi ve kalitesi açısından önemli düzeyde bir farklılık bulunmamıştır. Ancak uygulanan ortalama sulama suyu miktarları damla sulama yönteminde 482.59 mm, yüzey sulama yönteminde ise 1138.28 mm olmuştur. Buna göre dolmalık biberin sulama zamanının planlanmasında A sınıfı buharlaşma kaplarından yararlanıla bileceği ve özellikle suyun kıt, su maliyetinin yüksek olduğu koşul larda damla sulama yönteminin uygulanabileceği önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : dolmalık biber, sulama suyu miktarı, A sınıfı buhar laşma kabı, sulama aralığı, kuru madde, yüzey sulama yöntemi, damla sulama yöntemi, sudan yararlanma oranı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D Thesis IRRIGATION TIMING OF BELL PEPPER FOR CLIMATIC CONDITIONS OF ANKARA Haluk ÜSTÜN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR 1990, Page : 90 Jury : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr.Abdurrahim KORUKÇU Prof.Dr. Cengiz OKMAN In this study how much of the evaporation from class A pan can be used for irrigation and irrigation intervals were determined for irrigation programs of bell pepper (Capsicum Annuum/sp.). Two irrigation methods were tested; drip irrigation and surface irrigation by Furrows. Field trials were conducted at the Research Station of Ankara Village Services Research Institute during the years 1985, 1986, 1987. Irrigation interval and the amount of irrigation water were the treatments of the study. Irrigation intervals were 2, 4, 6 days at drip irrigation method and 6, 9, 12 days at surface irrigation method. 50 %, 75 %, 100 %, 125 % of the evaporated amount from class A pan was applied to each treatment. The irrigation water applied at a level of 50 % of the evaporated amount from class A pan, at 6 days interval in drip irrigation method and. The irrigation water applied at a level of the 125 % of the evaporated amount from class A pan at 6 days interval in surface irrigation method gave the best Fruit yields. There was no significant diffence between these two proposed irrigation programs as far as yields and quality Factors concerned. But average irrigation water was 482.59 mm in drip irrigation and 1138.28 mm in surface irrigation method. It can be stated that class A pan can be used for the irrigation of bell -pepper (Capsicum Annuum sp.) and drip irrigation method can be applied especially when the water sources are not rich and the cost of irrigation is high. KEY WORDS : Bell pepper (Capsicum Annuum sp.), amount of irrigation water, class A pan, irrigation interval, dry matter, surface irrigation, drip irrigation, water use efficiency.