Farklı besin içeriğine sahip alg ile beslenen tatlı su midyesinin besin kompozisyonu ve büyüme parametrelerinin araştırılması
Investigation of nutrient composition and growth parameters of freshwater mussel fed with different nutrient content algae
  1. Tez No: 945908
  2. Yazar: EZGİ ASLANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Doğal Kaynaklar Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Unio terminalis türü tatlı su midyelerinin farklı besin içeriklerine sahip alglerle beslenmesi sonucunda besin kompozisyonları ve büyüme parametrelerinde meydana gelen değişiklikleri araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneysel süreç 90 gün süreyle yürütülmüş ve beş farklı besin grubuna ayrılan 150 midye kullanılmıştır. Deneme gruplarına farklı oranlarda Schizochytrium limacinum alg türünün %45 protein ve %10 yağ içeriğine sahip formları günlük 0,15 gram olarak verilmiştir. Çalışma süresince midyelerin biyometrik ölçümleri yapılmış; et örneklerinden nem, kül, ham yağ, ham protein, aminoasit ve yağ asidi içerikleri analiz edilmiştir. Ayrıca su parametreleri düzenli olarak izlenmiş ve çevresel koşullar kontrol altında tutulmuştur. Elde edilen bulgular, ağırlık artışı bakımından Grup 2'de, 1,4 g'lık artış ve %4,70 büyüme oranı ile en yüksek performansı göstermiştir. En yüksek boy artışı Grup 2'de tespit edilmiştir (1,708 mm artış, %2,91 büyüme oranı). Bu grubu sırasıyla Grup 4 (%1,21) ve Grup 3 (%1,12) takip etmektedir. Protein içeriği yüksek olan diyet grubunda (5. grup) ham protein oranının %8,62'e ulaştığını, yağ içeriği yüksek grupta (2. grup) ise ham yağ oranının %24,92 ile en yüksek seviyede olduğunu ortaya koymuştur. Aminoasit analizlerinde özellikle L-alanin, L-glutamik asit ve L-valin gibi kas gelişimiyle ilişkili bileşenlerin zenginleştiği belirlenmiştir. Ayrıca, farklı alg türleriyle hazırlanan diyetlerin tatlı su midyelerinin büyüme performansı ve besin kalitesi üzerinde belirgin etkileri olduğu tespit edilmiştir. Su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik ve turbidite parametrelerinin de değerlendirildiği bu çalışma, tüm gruplarda su kalitesinin biyolojik üretkenlik için elverişli olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular midye yetiştiriciliğinde yeni besleme stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı ve sürdürülebilir akuakültür uygulamalarında besin içeriği optimize edilmiş alg bazlı yemlerin kullanım potansiyelini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the changes in nutrient composition and growth parameters of freshwater mussels Unio terminalis species when fed with algae with different nutrient contents. The experimental period was conducted for 90 days and 150 mussels divided into five different food groups were used. Different proportions of Schizochytrium limacinum algal species with 45% protein and 10% fat content were given to the experimental groups as 0.15 grams daily. During the study period, biometric measurements of the mussels were made and moisture, ash, crude fat, crude protein, amino acid and fatty acid contents of the meat samples were analyzed. In addition, water parameters were monitored regularly and environmental conditions were kept under control. The results showed that Group 2 showed the highest performance in terms of weight gain with an increase of 1.4 g and a growth rate of 4.70%. The highest length increase was observed in Group 2 (1.708 mm increase, 2.91% growth rate). This group was followed by Group 4 (1.21%) and Group 3 (1.12%). In the diet group with high protein content (Group 5), the crude protein content reached 8.62%, while in the group with high fat content (Group 2), the crude fat content was the highest at 24.92%. In amino acid analyses, it was determined that the components related to muscle development such as L-alanine, L-glutamic acid and L valine were enriched. In addition, diets prepared with different algae species were found to have significant effects on growth performance and nutritional quality of freshwater mussels. Water temperature, pH, dissolved oxygen, electrical conductivity and turbidity parameters were also evaluated in this study, which revealed that water quality was favorable for biological productivity in all groups. These findings will contribute to the development of new feeding strategies in mussel farming and reveal the potential of using algae-based feeds with optimized nutrient content in sustainable aquaculture practices.