Canine parvovirüs ile enfekte köpeklerde CPV Ab değerinin iyileşme süresi ve hayatta kalma oranına etkisinin değerlendirilmesi
Evolution of the effect of CPV Ab value on recovery time and survival rate in dogs infected with canine parvovirus
  1. Tez No: 945909
  2. Yazar: AHMET YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YASA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Parvoviral enteritis yaygın olarak kusma, hemorajik enteritis, letarji gibi klinik semptomlarla seyreden viral bir hastalıktır. Hastalıktan korunma ve tedavi yolları üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Tedavi yollarından çok korunma yöntemleri daha çok ön plana çıkmakta bunların en başında da aşılama önem kazanmaktadır. Aşılama yeterli düzeyde ya da uygun prosedürlerle yapılmazsa istenilen düzeyde bağışıklık oluşmamakta ve tam koruma sağlanamamaktadır. Çalışmamızda hızlı tanı test kitleri kullanılmış, çift çizgi çıkan bireyler parvoviral enteritis pozitif kabul edilmiştir. Pozitif test sonucu bulunan hastalardan jelli sarı kapaklı kan alma tüpüne kan alınarak santrifüj ile serumlar elde edilmiştir. Karışımdan 100 mikrolitre alınarak CPV Ab test kitinin ilgili kısmına damlatılmış 10 dakika sonra V-check V 200 otomatik veteriner hormon analiz ve bağışıklık testleri cihazı ile değerlendirmeye alınmıştır. Toplamda çeşitli sayılarda aşılamaları yapılmış 40 hastanın (22 dişi, 18 erkek) serum parvovirus Ab seviyeleri incelenmiştir. Yüksek ve orta düzey korumaya sahip hastaların % 80 oranında hayatta kaldığı, tüm hastaların %52,5' inin hayatta kaldığı veriler elde edilmiştir. Cinsiyet, aşı sayısı gibi faktörlerin sağ kalım üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Geniş bir örneklem sayısı ile 2 doz aşılama anlam kazanma ihtimali göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Parvoviral enteritis is a viral disease characterized by clinical symptoms such as vomiting, hemorrhagic enteritis, and lethargy. Many studies have been conducted on ways to prevent and treat the disease. Prevention methods come to the fore rather than treatment methods, and vaccination is important at the beginning of these. If vaccination is not done adequately or with appropriate procedures, the desired level of immunity does not occur, and full protection cannot be achieved. In this study, rapid diagnostic test kits were used, and individuals with double lines were considered positive for parvoviral enteritis. Blood was taken from the patients with a positive test result into a gel-yellow capped blood collection tube and serums were obtained by centrifugation. 100 microliters of the mixture were taken and dripped into the relevant part of the CPV Ab test kit, and after 10 minutes, it was evaluated with V-check V 200 automatic veterinary hormone analysis and immunity testing device. Serum parvovirus Ab levels of 40 patients (22 females, 18 males) who were vaccinated in various numbers were examined. Data were obtained that 80% of patients with high and moderate protection survived, and 52.5% of all patients survived. It was observed that factors such as gender and number of vaccinations had no effect on survival. With a large sample number, the possibility of 2-dose vaccination gaining meaning was considered.