Süleyman Demirel Üniversitesi acil servisine başvuran göğüs travmalı hastaların laboratuvar ve görüntülemelerinin geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of laboratory and imaging findings of chest trauma patients admitted to the emergency department of Süleyman Demirel University
- Tez No: 945907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ÇAĞRI OĞUZLAR, DOÇ. DR. HAMİT HAKAN ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, toraks travması nedeniyle acil servise başvuran hastalarda FQRS-T açısının ve kardiyak elektrofizyolojik denge indeksinin (ICEB), tanısal görüntüleme bulgularıyla olan ilişkisini ve bu parametrelerin morbidite ile mortalite üzerindeki prognostik değerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde yürütülen retrospektif, randomize, gözlemsel ve tek merkezli bir çalışmadır. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servisine 01.09.2022-01.09.2023 tarihleri arasında başvuran ve Pnömotoraks (J93), Hemotoraks (J94.2), Kaburga kırığı (S22.3), Toraks kontüzyonu (S20.2) ile başvuran hastaların dosyaları incelenmiştir ve kayıtları eksiksiz olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru tarihi, vital bulguları ve laboratuvar bulgularından: WBC, NE, LY, MO, HGB, PLT, MPV parametreleri, inflamatuar belirteçlerden: NLR, MLR, SII, SIRI, AISI değerleri ve EKG değerleri olgu rapor formlarına kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda hastaların genel yaş ortalaması 47,74±20,38 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the relationship of the frontal QRS-T (FQRS-T) angle and the index of cardiac electrophysiological balance (ICEB) with diagnostic imaging findings in patients admitted to the emergency department due to thoracic trauma, and to assess the prognostic value of these parameters in relation to morbidity and mortality. Materials and Methods: This study was designed as a retrospective, randomized, observational, single-center study conducted at the Emergency Medicine Department of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine. Medical records of patients aged 18 years and older who presented to the emergency department of Süleyman Demirel University Research and Training Hospital between 01.09.2022 and 01.09.2023 and were diagnosed with pneumothorax (J93), hemothorax (J94.2), rib fracture (S22.3), or thoracic contusion (S20.2) were reviewed. Patients with complete data were included. Demographic information (age, sex, date of admission), vital signs, laboratory parameters (WBC, NE, LY, MO, HGB, PLT, MPV), inflammatory markers (NLR, MLR, SII, SIRI, AISI), and electrocardiographic parameters were recorded into case report forms. Results: The mean age of the patients was 47.74±20.38 years.