Klinisyen hemşirelerde meslek imajı ile eş şiddetine maruz kalma ve eş şiddetini kabul etme durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between occupational image and exposure to spousal violence and acceptance of spousal violence among clinician nurses
  1. Tez No: 945932
  2. Yazar: YENER AKTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER BEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Klinisyen hemşirelerde meslek imajı ile eş şiddetine maruz kalma ve eş şiddetini kabul etme durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanan bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan evli 306 hemşire oluşturdu. Veri toplama aracı olarak 'Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''Hemşirelik İmajı Ölçeği'' ve ''Çiftler Arası Şiddeti Kabul Ölçeği'' kullanıldı. Veriler Ocak-Mayıs 2024 tarihleri arasında toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 27 paket programı kullanıldı ve %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık dikkate alınarak verilerin analizi yapıldı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Rank korelasyon analizi ile değerlendirildi. Çalışmada katılımcıların %27,1'nin eş şiddetine maruz kaldığı;“Hemşirelik İmajı Ölçeği”toplam puan ortalamalarının 69,17±6,799,“Çiftler Arası Şiddeti Kabul Ölçeği”toplam puan ortalamalarının ise 14,94±7,191 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study, which was planned to investigate the Relationship Between Occupational Image and Exposure to Spousal Violence and Acceptance of Spousal Violence among Clinician Nurses, was conducted as a descriptive and cross-sectional study. The sample of the study consisted of 306 married nurses working in Van Regional Training and Research Hospital. 'Sociodemographic Information Form', 'Nursing Image Scale' and 'Duty Violence Acceptance Scale' were used as data collection tools. Data were collected between January and May 2024. SPSS 27 package program was used in the evaluation of the data and the data were analyzed by considering a 95% confidence interval and 5% significance. Data were evaluated with descriptive statistics, independent groups t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman Rank correlation analysis. In the study, it was determined that 27.1% of the participants were exposed to spousal violence; the mean total score of the“Nursing Image Scale”was 69.17±6.799 and the mean total score of the“Acceptance of Couple Violence Scale”was 14.94±7.191.