Trendyol, hepsiburada ve N11 web sitelerinin kullanılabilirlik analizi
Trendyol, hepsiburada and N11 usability analysis of websites
  1. Tez No: 945937
  2. Yazar: HAZAL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin önde gelen e-ticaret platformları olan Trendyol, Hepsiburada ve N11 web sitelerinin kullanılabilirlik analizi yapılmıştır. Kullanılabilirlik analizi kapsamında, belirlenen görevlerin kullanıcılar tarafından yerine getirilmesi gözlemlenmiş, her bir görev için tamamlanma süresi (saniye cinsinden) ve kullanıcıların izlediği adım sayısı kaydedilmiştir. Çalışma, toplam 20 katılımcı ile gerçekleştirilmiş olup, her bir kullanıcıya her bir web sitesi için aynı görevler verilerek karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Bu süreçte elde edilen nicel veriler, sitelerin kullanıcı dostu olup olmadığını değerlendirmede temel alınmıştır. Ayrıca, kullanıcı deneyimlerine ilişkin nitel verileri toplamak amacıyla Google Forms üzerinden bir anket uygulanmıştır. Anket soruları, sistem kullanımıyla ilgili algıları, memnuniyet düzeylerini ve karşılaşılan zorlukları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, her üç e-ticaret sitesinin güçlü ve geliştirilmesi gereken yönleri tespit edilmiş, kullanıcı memnuniyetini artırmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents a usability analysis of three of Turkey's leading e-commerce platforms: Trendyol, Hepsiburada, and N11. As part of the usability evaluation, users were observed while performing predefined tasks, and both the completion time (measured in seconds) and the number of steps taken for each task were recorded. The study involved 20 participants, each of them completed the same set of tasks on all three websites, allowing for a comparative analysis. The quantitative data obtained during this process served as the basis for assessing the usability of the websites. Additionally, a survey was administered via Google Forms to collect qualitative data regarding user experiences. The survey aimed to assess users' perception of system usability, satisfaction levels, and encountered difficulties. Based on the findings, the strengths and areas for improvement of each e-commerce platform were identified, and suggestions were made to enhance user satisfaction.