Türk devlet okullarındaki Suriyeli ve Türk çocuklar arasında dayanışma oluşturmak konusunda öğretmen ve veli görüşleri
Teacher and parent perspectives on building solidarity among Syrian and Turkish children at Turkish schools
  1. Tez No: 945960
  2. Yazar: MOHAMMED KHAROUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, kültürel çeşitliliğe sahip okul ortamlarında birlikteliği teşvik etmek için etkili stratejiler belirlemek ve okulların mülteci entegrasyonu ve çok kültürlü eğitim için dönüştürücü alanlar olarak Anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Türk öğretmenlerin ve Suriyeli ebeveynlerin Türk ve Suriyeli çocuklar arasında dayanışma ve olumlu gruplar arası ilişkiler konusundaki bakış açılarını araştırmıştır. Araştırmada nitel bir yaklaşım kullanılmış, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bir ortaokulda görev yapan dört Türk öğretmen ve sekiz Suriyeli veli ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, Suriyeli mülteci öğrencilerin entegrasyonuna ilişkin hem ortak kaygılarını hem de farklı bakış açılarını ortaya koymuştur. Her iki grup da Türkçe dil yeterliliğinin, kültürel alışverişin ve kapsayıcı eğitim uygulamalarının önemini vurgularken, Suriyeli öğrencilerin kültürel kimliklerinden ödün vermeden akademik ve sosyal gelişimlerini destekleyen bir ortama duyulan ihtiyacın da altını çizmiştir. Çalışma, Türk öğretmenler ve Suriyeli ebeveynler arasındaki işbirliğinin, uyumlu ve empatik bir toplum inşa etmek ve tüm öğrenciler için eşit fırsatlar sağlamak için gerekli olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak araştırma, okulların kapsayıcı politikalar, kültürlerarası diyalog ve işbirliği çabaları yoluyla farklı öğrenci nüfusları arasında dayanışmayı teşvik etmedeki kritik rolünün altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explored Turkish teachers' and Syrian parents' perspectives on solidarity and positive intergroup relations among Turkish and Syrian children to identify effective strategies for fostering unity in culturally diverse school settings and contributing to the understanding of schools as transformative spaces for refugee integration and multicultural education. The research employed a qualitative approach, conducting in-depth interviews with four Turkish teachers and eight Syrian parents at a middle school in Reyhanlı, Hatay. The findings revealed both shared concerns and differing viewpoints regarding the integration of Syrian refugee students. Both groups emphasized the importance of Turkish language proficiency, cultural exchange, and inclusive educational practices, while also highlighting the need for a supportive environment that nurtures Syrian students' academic and social development without compromising their cultural identity. The study demonstrated that collaboration between Turkish teachers and Syrian parents was essential for building a cohesive and empathetic society, ensuring equitable opportunities for all students. Ultimately, the research underscored the critical role of schools in promoting solidarity among diverse student populations through inclusive policies, intercultural dialogue, and cooperative efforts.