Doktriner sağ ve merkez sağ tartışmaları arasında 'Makbul Ülkücü' kimliği
'Acceptable Ülkücü' identity between the doctrinal right and center right debates
- Tez No: 945959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
1990'lı yıllar dünya ve Türkiye siyasetinde yaşanan gelişmelere paralel olarak MHP bünyesinde de önemli dönüşümlere sahne olmuştur. 1980'li yılların sonundan itibaren kendisini hissettiren bu dönüşüm partinin temel unsurlarından sayılan lider değişimiyle birlikte farklı bir boyut kazanmış ve Alparslan Türkeş'in yerine Devlet Bahçeli parti liderliğini üstlenmiştir. Bu çalışmada; lider değişiminin etkisini de görünür kılmak maksadıyla 1990 ve 2002 yılları arasındaki söz konusu dönüşümün ölçeği ve ortaya çıktığı başlıklar, lider değişiminin akabinde yaratılmak istenen Ülkücü kimliği ve partinin geniş kitleler ile kendi partililerine yönelik kullandığı dildeki farklılıkların ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda; ilgili zaman aralığındaki Türkeş ve Bahçeli dönemleri karşılaştırmaya tabi tutulacak, Bahçeli döneminde parti liderliğinin partililere yönelik eğitim maksadıyla getirdiği bir yenilik olan Siyaset Okulu'nun ders notları analiz edilecek ve partililere yönelik eğitimin parçası olan ders notları ile geniş kitlelere hitap eden yayınlardaki farklılıklar okuyucu ile paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The 1990s witnessed significant transformations within the MHP in parallel with the developments in world and Turkish politics. This transformation, which made itself felt from the end of the 1980s onwards, took on a different dimension with the change of leader, which is considered one of the fundamental elements of the party, and Devlet Bahçeli assumed the leadership of the party instead of Alparslan Türkeş. This study aims to reveal the scale of the transformation between 1990 and 2002, the topics that emerged, the Ülkücü identity that was wanted to be created after the change of leader, and the differences in the language used by the party towards the masses and its own party members in order to make the effect of the change of leader visible. In line with these objectives, the Türkeş and Bahçeli periods in the relevant time period will be compared, the lecture notes of the School of Politics, an innovation introduced by the party leadership during the Bahçeli period for the purpose of education for the party members, will be analyzed, and the differences between the lecture notes that are part of the education for the party members and the publications addressed to the masses will be shared with the reader.