Okul öncesi dönemde tanılanmamış davranış bozukluğu olan çocukların eğitiminde kullanılan yöntem ve tekniklerin eğitim ve katılım hakkı bağlamında incelenmesi
Examination of the methods and techniques used in the education of children with undiagnosed behavioral problems in the context of education and participation rights
  1. Tez No: 945961
  2. Yazar: KAZIM TALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ALTUNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemde tanılanmamış davranış problemi olan çocuklara yönelik öğretmen deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çocuklar, tanı almamış olmalarına rağmen sınıf içerisinde çeşitli davranışsal sorunlar sergilemekte ve çoğu zaman mevcut destek sistemlerinin dışında kalmaktadır. Öğretmenler bu çocuklara yönelik müdahalelerde bireysel deneyimlerine ve sınıf içi gözlemlerine dayanmakta, sistematik ve kurumsal bir rehberlik desteğinden büyük ölçüde yoksun kalmaktadır. Bu bağlamda, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak, Giresun ilinde görev yapan ve en az beş yıllık mesleki deneyimi olan 30 okul öncesi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin çocuklara yönelik uyguladığı stratejilerin çeşitliliği dikkat çekmiş; gözlem, bireyselleştirilmiş rehberlik, duygusal destek ve aile ile iletişim gibi yöntemlerin öne çıktığı görülmüştür. Bununla birlikte, öğretmenlerin çoğunlukla bu süreçte yalnız hissettikleri, gözlenen olumlu değişimlerin ise genellikle geçici olduğu ve kalıcı kazanımların aile desteği ile mümkün hale geldiği belirlenmiştir. Çalışma, bu öğrenci profiline yönelik farkındalık artırıcı ve destekleyici politikaların geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the experiences of preschool teachers regarding children with undiagnosed behavioral problems. Although these children have not received formal diagnoses, they often exhibit behavioral difficulties in classroom settings and typically remain outside the scope of institutional support systems. Teachers mostly rely on their individual observations and classroom experience to address these issues, often without systematic guidance or professional assistance. In this context, the research adopts a qualitative case study design, conducting semi-structured interviews with 30 preschool teachers. The data were analyzed through content analysis. Findings reveal a wide range of strategies used by teachers, including observation, individualized guidance, emotional support, and communication with families. However, most teachers reported feeling alone in the process, and observed improvements in behavior were often temporary. Sustainable behavioral change appeared to depend largely on family involvement. This study emphasizes the urgent need for increased awareness and the development of supportive educational policies targeting this invisible student profile.