Levant ve yukarı Mezopotamya'da Memlükler ve İlhanlı Moğolları arasındaki medeniyetlerarası etkileşim: 656-736 h / 1258-1335 m.
Civilizational interaction between the Mamluks and the Ilkhanid Mongols in the Levant and upper Mesopotamia (656–736 ah / 1258–1335 ce)
  1. Tez No: 945963
  2. Yazar: ABDULBASET ALTAHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARJES KADRO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Moğolların İslam ülkelerinde var olduğu dönem, İslam şehirlerinde bıraktığı yıkım nedeniyle yedinci hicri yüzyılın en önemli olaylarından biridir. Ancak, Moğolların İslam medeniyetinden etkilenmesi ve Memlükler ile İlhanlı Moğolları arasındaki Medeniyetlerarası Etkileşim, genel olarak İslam bölgelerinde ve özellikle Levant ve Yukarı Mezopotamya'da, Moğolların barbarlık ve düşmanlıktan bilim ve bilgiye dönüşmesine neden olmuştur. Bu durum, Memlük Devleti'ni etkilemiş ve iki devlet arasındaki hoşgörü ve iletişimin güçlenmesine katkı sağlamıştır. Araştırma, bu Medeniyetlerarası Etkileşimin doğasını analiz etmeyi ve yerel toplumlar üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu dönemdeki bilimsel ve kültürel hareketlerde sultanların ve alimlerin rolüne dikkat çekmektedir. Çalışma, tarihi kaynakların gözden geçirilmesi ve dönemin çağdaş belgelerinin ve metinlerinin analizini birleştiren tarihsel bir analitik yönteme dayanmaktadır. Sonuçlar, iki devletin İslam'dan etkilenmesini ve Şam ve Fırat havzasının bilim ve kültürle dolu şehirler haline dönüşmesini ele alacaktır. Bu değişim, Memlük Devleti üzerinde önemli bir etki yaratmıştır. Medeniyetlerarası Etkileşim, Memlükler ile Moğollar arasındaki hoşgörü ve iletişimi güçlendirmiş ve Levant ve Yukarı Mezopotamya'daki toplumların gelişmesine yol açmıştır. Sultanlar ve alimler, bilginin aktarılması ve kültür ile çeşitli bilim dallarının yerleşmesinde kritik bir rol oynamışlardır. Bu Medeniyetlerarası Etkileşim, Levant ve Yukarı Mezopotamya'daki İslam medeniyetinin gelişimi üzerinde büyük bir etki yaratmış, iki devlet arasındaki ilişkileri güçlendirmiş ve bilimsel ve kültürel bir rönesansın gerçekleşmesine katkıda bulunmuştur. Bu durum, İslam medeniyetinin tarihindeki bu hassas dönemde sultanların ve alimlerin rolünün önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The period of Mongol presence in Islamic lands stands as one of the most significant events of the seventh Islamic century due to the destruction it left in Islamic cities. However, the Mongols' influence by Islamic civilization and the intercultural interaction between the Mamluks and the Ilkhanid Mongols led to a transformation of the Mongols from barbarism and hostility to the pursuit of science and knowledge. This shift impacted the Mamluk state and contributed to strengthening tolerance and communication between the two states. The research aims to analyze the nature of this intercultural interaction and examine its impact on local communities, highlighting the role of sultans and scholars in the scientific and cultural movements of the period. The study employs a historical analytical method that combines a review of historical sources with the analysis of contemporary documents and texts of the studied period. The results will address the mutual influence of the two states by Islam and the transformation of Damascus and the Upper Mesopotamia region into cities filled with science and culture, significantly impacting the Mamluk state. The intercultural interaction enhanced tolerance and communication between the Mamluks and the Mongols, leading to the advancement of societies in the Levant and Upper Mesopotamia. Sultans and scholars played a crucial role in the transmission of knowledge and the establishment of culture and various scientific fields. This intercultural interaction had a profound impact on the development of Islamic civilization in the Levant and Upper Mesopotamia, strengthened the relations between the two states, and contributed to a scientific and cultural renaissance, underscoring the importance of the roles of sultans and scholars during this sensitive period in the history of Islamic civilization.