Süt dişlenme döneminde diş çürüklerinin fasiyal ve dento-oklüzal karakteristikler üzerine etkisi
The effect of dental caries on facial and dento-occlusal characteristics in primary dentition
- Tez No: 945978
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Süt dişlenme döneminde görülen diş çürükleri sadece diş dokularını değil, aynı zamanda dento-oklüzal ve fasiyal karakteristikleri etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, şiddetli erken çocukluk çağı çürüğü tanısı almış hastalarda, diş çürüklerinin dento-oklüzal ve fasiyal karakteristikler üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma kapsamında, 3, 4 ve 5 yaşlarındaki hastaların muayene formları retrospektif olarak incelenerek, şiddetli erken çocukluk çağı çürüğü tanısı almış 240 hasta değerlendirildi. Hastaların dento-oklüzal değerlendirmesi için molar ve kanin ilişki, fizyolojik boşluk, maymun diastema, çapraşıklık, overjet, overbite, openbite ve dental orta hat sapması; fasiyal karakteristiklerinin belirlenmesi için yüz profili, vertikal yüz analizi, fasiyal asimetri ve orta hat sapması bulguları kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Dental caries in the primary dentition can affect not only dental tissues but also dento-occlusal and facial characteristics. This study aimed to evaluate the effects of dental caries on dento-occlusal and facial characteristics in patients diagnosed with severe early childhood caries. Method: The study evaluated 240 patients diagnosed with severe early childhood caries by retrospectively analysing the examination forms of patients aged 3, 4 and 5 years. Molar and canine relationship, interdental spaces, primate diastema, crowding, overjet, overbite, openbite and dental midline deviation were used in the dento-occlusal evaluation of the patients. Facial profile, vertical facial analysis, facial asymmetry and midline deviation findings were used in determining facial characteristics.Data were statistically analyzed using the Kruskal–Wallis H test, Dunn's test, Pearson's chi-square test, and Fisher's exact test with Monte Carlo correction (p < 0.05). Findings: The most common molar relationship was the vertical terminal plane, and the most frequent canine relationship was Class I. Interdental spaces were absent in 46.7% of patients. Primate spaces were observed in most patients, while 69.6% showed no crowding. Overjet values were within normal limits. A statistically significant association was found between overbite and age groups (p = 0.016). Dental midline deviation was observed in 71.7% of patients. Most patients had a straight profile and proportional facial structure; facial asymmetry was not detected. Conclusion: Dental caries in the primary dentition may negatively affect dento-occlusal characteristics. Although no direct skeletal effect was observed, dental deviations may influence facial development over time.