The impact of an artificial intelligence chatbot on Turkish EFL learners' foreign language anxiety, foreign language speaking anxiety, willingness to communicate, and learner autonomy levels: A quasi-experimental study
Yapay zeka tabanlı bir sohbet robotunun yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin yabancı dil kaygısı, yabancı dil konuşma kaygısı, iletişim kurma isteği ve öğrenci özerklik düzeyleri üzerindeki etkisi: Yarı deneysel bir çalışma
- Tez No: 945979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER PINAR BABANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İngilizce, insanlar arasında iletişim kurmak amacıyla en yaygın konuşulan, öğrenilen yabancı dillerden biridir. Bu nedenle, birçok ülke eğitim sistemlerinde İngilizce öğretmeye öncelik vermektedir. Yabancı bir dil konuşmak, dört temel dil becerisi arasında büyük öneme sahiptir. Eğitimciler, öğretmenler ve araştırmacılar bu beceriyi geliştirmek için önemli çabalar sarf etmektedir. Doğal olarak, böylesine önemli bir dil becerisi bazı zorluklar içermektedir. Bunlar arasında yabancı dil konuşma kaygısı, iletişim kurma isteksizliği ve motivasyon eksikliği gibi duygusal faktörler vardır ve bunlar dil öğrenme yolculuğunu olumsuz etkileyebilir. Ancak, içinde bulunduğumuz dönem dikkate değer teknolojik ilerlemeler ortaya koymaktadır. İnsan hayatının her alanına ulaşan bu gelişmeler, yabancı dil öğretme ortamlarını etkilemektedir. Bu çalışma, yapay zeka araçlarının yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerinin yabancı dil kaygısı, yabancı dil konuşma kaygısı, iletişim kurma isteği ve öğrenen özerkliği düzeyleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Yarı deneysel çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 54 üniversite öğrencisiyle 10 hafta boyunca yürütülmüştür. Katılımcılar deney ve kontrol gruplarına ayrıldıktan sonra deney grubuna 8 hafta boyunca ders dışında geleneksel konuşma öğretiminin yanı sıra ELSA yapay zeka sohbet robotuyla konuşma becerileri öğretimi verilirken, kontrol grubu geleneksel konuşma öğretimine tâbi tutulmuştur. Bu çalışmada, çeşitli ölçeklerle nicel veriler toplanırken, haftalık yansıtıcı günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle nitel veriler toplanmış olup nicel ve nitel bulguların karışımı sağlanmıştır. Bulgulara göre, deney grubu katılımcıları yabancı dil kaygısı, yabancı dil konuşma kaygısı, iletişim kurmada isteklilik ve öğrenen otonomu düzeylerinde önemli olumlu gelişmeler göstermiştir. Kontrol grubu konuşma kaygısı dışındaki diğer değişkenlerde önemli gelişmeler göstermemiştir. Ancak, her iki grubun analizlerinde kayda değer istatiksel bir fark bulunamamıştır. Dahası, nitel bulgular, katılımcıların İngilizce konuşma öğretiminde sohbet robotuyla söz konusu değişkenlerin geliştirilmesi kapsamında kaygıyı giderme, etkili geri bildirim, yargılayıcı olmayan bir konuşma deneyimi sağlama, öz güveni artırma ve konuşma becerilerini geliştirme gibi olumlu görüşler sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, birkaç katılımcı yapay zeka sohbet robotunun telaffuzu yanlış anlama ve aşırı tekrar gibi dezavantajlarına işaret etmiştir. Bu araştırma, dil öğretmenleri, dil öğretmeni eğitimcileri, müfredat oluşturucuları ve yapay zeka sohbet robotu geliştiricileri için önemli tavsiyeler barındırmaktadır. Yapay zeka sohbet robotlarının İngilizce öğretiminde müfredata entegre edilmesi ve geleneksel İngilizce öğretim uygulamalarına ek olarak dahil edilmesi ve ayrıca bu araçlarla dil öğreniminin sınıf dışına taşınması gerektiği, İngilizce öğretmen yetiştirme süreçlerinde bu araçlar hakkında farkındalık oluşturulması ve öğretmen adaylarının bu araçları kullanabilmeleri gerektiği görülmüştür. Ek olarak, bu çalışma, mevcut yapay zeka sohbet robotlarını daha otantik hale getirmek ve konuşma tanıma teknolojisini iyileştirmek açısından yapay zeka sohbet robotu geliştiricileri için çıkarımlar da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
English is one of the most widely spoken and commonly learned foreign languages for communication among people over the world. Therefore, many countries prioritize teaching and learning English within their educational systems. Speaking a foreign language is crucial among the four fundamental language skills. Educators, teachers, and researchers dedicate significant efforts to enhance it and naturally, such an essential language talent comes with some challenges. Among the challenges are emotional factors like foreign language speaking anxiety, reluctance to communicate, and lack of motivation, which may negatively impact the language learning. However, the current era is characterized by remarkable technological advancements. These developments reaching into all areas of human life, influence the environments for teaching foreign languages. The present study explores the impacts of AI tools on EFL students' levels of Foreign Language Anxiety (FLA), Foreign Language Speaking Anxiety (FLSA), Willingness to Communicate (WTC), and Learner Autonomy (LA). This quasi-experimental study was conducted for 10 weeks involving 54 EFL students at a state university in Türkiye. Once the participants were divided into experimental and control groups, the experimental group was provided with regular speaking instruction and the AI chatbot instruction outside of class for 8 weeks, while the control group received standard speaking instruction. In the study, quantitative data were gathered through various scales, whereas qualitative data were collected through weekly reflective journals and semi-structured interviews, blending quantitative and qualitative findings. According to outcomes, the experimental group participants significantly improved FLA, FLSA, WTC, and LA levels. The control group did not show significant improvements in variables except FLSA. However, no significant difference was found between the groups in the end of the analyses. Additionally, the qualitative results unearth the participants provided favourable opinions, such as relieving anxiety, effective feedback, providing non-judgmental speaking experience, boosting self-confidence, and improving speaking skills within the development of FLSA, WTC, and LA skills through the AI chatbot. Nonetheless, few participants pointed out the drawbacks of the AI chatbot, like misunderstanding the pronunciation and excessive repetition. Furthermore, the research offers significant implications for language teachers, language teacher educators, curriculum makers, and AI chatbot developers. AI chatbots should be integrated into the curriculum in English teaching, and included in addition to traditional teaching English practices and moved outside the classroom through these tools, and prospective teachers should use these tools effectively. Implications for AI chatbot developers include making existing AI chatbots more authentic and improving speech recognition technology.