Jean-Patrick Manchette'in Ölümcül, Mavi Kanlı Prenses ve Keskin Nişancı adlı romanlarında suçlu psikolojisi
The psychology of the criminal in Jean-Patrick Manchette's novels Fatale, Ivory Pearl, and The Prone Gunman
- Tez No: 945985
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günlük yaşamda karşılaşılan yasa dışı, ahlaki normlarla çelişen ve toplumsal düzeni tehdit eden her türlü eylemi kapsayan suç, yalnızca hukuki değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyolojik boyutlarıyla da ele alınması gereken çok katmanlı bir olgudur. Suçta yalnızca eyleme değil, failin zihinsel yapısına da odaklanılması gerektiği düşüncesinden yola çıkan bu çalışmada, bireyin suça yönelme süreçleri, kişilik özellikleri ve çevresel faktörler çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, çağdaş Fransız edebiyatında kara roman türünün önemli temsilcilerinden biri olan Jean-Patrick Manchette'in Ölümcül, Mavi Kanlı Prenses ve Keskin Nişancı adlı yapıtlarında, suçlu karakterlerin psikolojik çözümlemeleri yapılmıştır. Kuramsal çerçeve olarak Beş Faktör Kişilik Kuramı ve David Canter'in Suç Psikolojisi modeli esas alınmış, karakterlerin eylemleriyle kişilik örüntüleri arasındaki ilişkiler çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Edebiyat, psikoloji ve suç bilimini bir araya getiren bu disiplinler arası çözümlemeyle, suçun yalnızca bireysel sapma olarak değil; aynı zamanda toplumsal yapılarla etkileşim içinde gelişen bir durum olarak ele alınması amaçlanmıştır. Ülkemizde henüz akademik alanda yeterince değer görmemiş olan Manchette'in, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hak ettiği değeri bulması için bu çalışmanın literatüre önemli bir katkı sağlaması hedeflenmektedir. Suçlu karakterlerin zihin dünyası merkeze alınarak yapılan bu çözümlemelerle, insan davranışının karanlık yönlerine ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime, which encompasses actions that are unlawful, conflict with moral norms, and threaten social order in daily life, is a complex and multi-layered phenomenon that must be examined not only from a legal perspective but also through psychological and sociological lenses. This study is based on the premise that understanding crime requires focusing not only on the act itself but also on the mental structure of the perpetrator. Within this framework, the processes that lead individuals to criminal behavior are analyzed in terms of personality traits and environmental factors. In this context, psychological analyses of criminal characters are conducted in Fatale, Ivory Pearl, and The Prone Gunman, three notable works by Jean-Patrick Manchette, one of the leading figures of the noir genre in contemporary French literature. The study adopts the Five-Factor Model of Personality and David Canter's Investigative Psychology model as its theoretical framework, examining the relationship between the characters' actions and their personality structures through a multidimensional approach. By integrating literature, psychology, and criminology, this interdisciplinary analysis aims to address crime not merely as an individual deviation but as a phenomenon shaped through interaction with broader social structures. Furthermore, the study aims to contribute to the academic recognition of Manchette in Turkey, where he has yet to receive significant scholarly attention, and to emphasize the literary value of his work. By focusing on the inner worlds of criminal characters, this research seeks to shed light on the darker dimensions of human behavior.