Transfer ödemeleri ve istihdam arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between trasfer payments and employment: The case of Turkey
- Tez No: 945984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, istihdamın ekonomik büyüme ve toplumsal refah üzerindeki etkilerini inceleyerek, işgücü piyasasındaki değişkenlerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, istihdam politikalarının belirlenmesinde etkili olan faktörler ele alınarak, işsizlik oranlarını düşürmeye yönelik uygulamaların etkinliği analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, işgücü piyasasının dinamikleri, ekonomik dalgalanmalar ve devlet politikalarının istihdam üzerindeki rolü incelenmiştir. Çalışmada, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması için geliştirilen stratejilerin, ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, farklı dönemlerde uygulanan politikaların başarı düzeyini ortaya koyarak, sürdürülebilir istihdam için en uygun yöntemlerin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, istihdamın artırılması ve işsizlikle mücadele için geliştirilen stratejilerin, ekonomik koşullar ve sektörel gereklilikler dikkate alınarak oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışmanın bulguları, politika yapıcılar ve ilgili paydaşlar için rehber niteliğinde olup, ekonomik büyüme ve toplumsal refahın artırılmasına yönelik stratejilere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the variables in the labor market by examining the effects of employment on economic growth and social welfare. The study analyzes the factors that are effective in determining employment policies and analyzes the effectiveness of practices aimed at reducing unemployment rates.The study examines the dynamics of the labor market, economic fluctuations, and the role of state policies on employment. The study evaluates the effects of strategies developed to increase employment and reduce unemployment on economic development. The findings reveal the success levels of policies implemented in different periods and contribute to the determination of the most appropriate methods for sustainable employment.As a result, it is emphasized that strategies developed to increase employment and combat unemployment should be created by taking into account economic conditions and sectoral requirements. The findings of the study serve as a guide for policy makers and relevant stakeholders and shed light on strategies aimed at increasing economic growth and social welfare.