Mesleki ve teknik anadolu liselerinde elektrik kaynaklı risklerin ve tehlikelerin değerlendirilmesi: Bingöl Karşıyaka Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi örneği
Evaluation of electrical risks and hazards in vocational and technical anatolian high school: The case of Bingol Karşıyaka Girls Vocational and Technical Anatolian High School
  1. Tez No: 945987
  2. Yazar: RECEP GÜLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Elektrik, günümüzde hayatımızın her alanında kritik bir rol oynayan temel bir enerji kaynağıdır. Aydınlatmadan ısıtma ve soğutma sistemlerine, haberleşmeden sağlık hizmetlerine, sanayiden eğitim sistemine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Modern yaşamın sürdürülebilmesi için vazgeçilmez bir unsur olan elektrik enerjisinin kullanıldığı her ortamda, elektrik kaynaklı tehlikeler ve riskler bulunmaktadır. Bu riskleri belirlemek ve gerekli önlemleri almak amacıyla iş yerlerinde ve kurumlarda çeşitli çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, bir mesleki ve teknik anadolu lisesinde iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlike oluşturan tüm elektriksel tehlikelerin tespit edilmesi, alınması gereken önlemler konusunda rehberlik edilmesi ve iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Örneklem olarak Bingöl Karşıyaka Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçilmiş ve okulun dört ana birimi olan okul binası, pansiyon, uygulama anaokulu ve ekmek üretim tesisi kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Elektriksel tehlike kaynaklarının tespitinde kontrol listeleri, risk değerlendirmesinde ise Fine-Kinney ve L Tipi (5x5) matris yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulardan, toplam 71 elektrik kaynaklı tehlike tespit edilmiş ve bu tehlikelerin %31'inin çok yüksek, %32'sinin yüksek, %32'sinin önemli, %5'inin ise kabul edilebilir düzeyde risk taşıdığı belirlenmiştir. En düşük risk puanı 21, en yüksek risk puanı ise 1440 olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler, sadece örnek okulun değil, benzer yapıya sahip tüm mesleki eğitim kurumlarının risk haritalarının çıkarılmasına katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Electricity is a fundamental source of energy that plays a critical role in every aspect of modern life. From lighting to heating and cooling systems, from communication to healthcare, and from industry to education, its range of applications is vast. As an indispensable element for sustaining modern living, electricity also brings with it various hazards and risks wherever it is used. Therefore, identifying these risks and taking necessary precautions is essential, especially in workplaces and institutions. This study aims to identify all electrical hazards that threaten occupational health and safety in a vocational and technical high school, to provide guidance on the necessary precautions, and to promote a culture of occupational health and safety. As a case study, Bingöl Karşıyaka Girls Vocational and Technical Anatolian High School was selected. The four main units of the school the main building, the dormitory, the preschool application center, and the bread production facility, were comprehensively analyzed. Checklists were used to identify sources of electrical hazards, and two methods the Fine-Kinney method and the L-Type (5x5) matrix were employed for risk assessment. The findings revealed a total of 71 electrical hazards. Of these, 31% were classified as very high risk, 32% as high risk, another 32% as significant risk, and 5% were considered to be within acceptable risk levels. The lowest risk score was 21, while the highest was 1440. The data obtained from this study not only provide a valuable risk map for the school examined but also offer insights that can be applied to similar vocational education institutions