Sağlık verilerinin kanıta dayalı halk sağlığı uygulamaları için değerlendirilmesi
Evaluation of health data for evidence-based public health practices
  1. Tez No: 946039
  2. Yazar: SABANUR ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Public Health, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sağlık verilerinin kanıta dayalı halk sağlığı karar ve uygulamalarındaki rolünü ve etkin kullanımını değerlendirmek amacıyla karma yöntem araştırma tasarımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında, Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görev yapan halk sağlığı uzmanlarına çevrimiçi bir anket uygulanmış; sağlık bilgi sistemleri kullanımı, veri yönetimi deneyimleri ve kanıta dayalı halk sağlığı kararlarına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Nitel kısımda ise halk sağlığı akademisyenleri, yöneticiler ve stratejistlerden oluşan üç odak grup aracılığıyla, sağlık verilerinin karar süreçlerindeki kullanımını etkileyen kolaylaştırıcılar, bariyerler ve çözüm önerileri derinlemesine değerlendirilmiştir. Araştırmada, Türkiye'de sağlık bilgi sistemlerinin altyapısının güçlü olduğu ve verinin operasyonel süreçlerde etkin şekilde kullanıldığı, ancak veri kalitesi, entegrasyon eksiklikleri ve veri paylaşımı konularında önemli bariyerler bulunduğu belirlenmiştir. Halk sağlığı uzmanlarının bilişim okuryazarlığı yüksek olmasına rağmen, veri analizi ve kullanımına yönelik kapasite geliştirme ihtiyacının devam ettiği görülmüştür. Odak grup görüşmeleri, sağlık bilgi sistemlerinin halk sağlığı hizmetlerinin yönetimi için yerel bağlama uygun şekilde yapılandırılması ve veri paylaşımı politikalarının iyileştirilmesi gerekliliğini vurgulamıştır. Sonuç olarak, kanıta dayalı halk sağlığı yönetimi, veriden değer üretme yaklaşımıyla şekillenmelidir. Sağlık bilgi sistemleri, büyük veri analizi ve sentetik veri analizi gibi yenilikçi yöntemlerle desteklenerek, yalnızca hizmetleri yönetmek için değil, toplum sağlığını güçlendirecek kararlar almak için kullanılmalıdır. Bu süreçler, multidisipliner iş birlikleri ve güçlü insan kaynağı ile desteklenmelidir. Akademi, kamu, özel sektör ve sivil toplumun birlikte çalıştığı etkileşimli bir ekosistem oluşturulmalı, sağlık bilişim sistemleri yalnızca hastalıkları değil, sağlığı yönetmek için bütüncül bir bakış açısıyla kullanılmalıdır. Koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini entegre eden, sosyal belirleyicileri içeren ve sürdürülebilir halk sağlığı politikalarının geliştirilmesini sağlayan sistemler oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a mixed-methods research design to evaluate the role and effective use of health data in evidence-based public health decision-making and practices in Türkiye. In the quantitative phase, an online survey was administered to public health specialists working in the central and provincial organizations of the Ministry of Health, examining their use of health information systems, experiences in data management, and perspectives on evidence-based public health decision-making. In the qualitative phase, three focus groups consisting of public health academics, administrators, and strategists were conducted to assess the facilitators, barriers, and proposed solutions regarding the use of health data in decision-making processes. The study found that Türkiye has a strong health information system infrastructure and that data is effectively used in operational processes. However, barriers related to data quality, integration deficiencies, and data-sharing challenges were identified. Despite public health specialists demonstrating high levels of digital literacy, the need for capacity building in data analysis and utilization remains evident. The focus group discussions emphasized the necessity of structuring health information systems to align with local public health management needs and improving data-sharing policies. In conclusion, evidence-based public health management should be shaped by a data-driven approach. Health information systems should be supported by innovative methods such as big data analysis and synthetic data analysis, and should not only be used for managing services but also for enhancing public health outcomes. These processes must be supported through multidisciplinary collaborations and a strong workforce. An interactive ecosystem where academia, the public sector, private institutions, and civil society work together should be established, and health informatics systems should be used not only for disease management but also for holistic health management. Systems that integrate preventive and curative health services, incorporate social determinants of health, and support the development of sustainable public health policies should be created.