Assessment of nurse's knowledge about infection control measures at primary health care centers in Al-Diwaniya city
El-Divaniye şehri birincil sağlık merkezlerinde hemşirelerin enfeksiyon kontrol önlemleri hakkında bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 776833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇINAR MEDENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enfeksiyon kontrol önlemleri kanıta dayalı bilimsel bir yaklaşımdır ve hastalar, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve toplum için sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde veya azaltılmasında önemli bir rol oynar. Sağlık kurumlarında mortalite, morbidite ve uzun süreli kalışlar ile hastalar ve sağlık kurumları üzerindeki mali yükü azaltır. Enfeksiyon kontrol stratejileri, bulaşıcı hastalıklar bilimine, epidemiyolojiye ve ileri sağlık sistemi tekniklerine dayanır ve genel hasta güvenliğinde benzersiz bir konuma sahiptir ve ulusal ve küresel sağlık sisteminin kalitesinin temelini oluşturur, el hijyeni, kişisel koruma araçlarını içerir. , tıbbi atık yönetimi, temizlik, dezenfeksiyon, sterilizasyon, güvenli enjeksiyon uygulamaları ve diğerleri. Çalışma hemşirelerin birinci basamak sağlık ocaklarında enfeksiyon kontrol önlemleri hakkındaki bilgilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Al-Diwaniya Şehrindeki birinci basamak sağlık merkezlerinde çalışan 200 hemşireden oluşan, olasılık dışı (amaçlı) bir örneklem üzerinde tanımlayıcı bir çalışma (kesitsel tasarım) yapılmıştır. (28) çoktan seçmeli soru içeren bir alandan oluşuyordu . Anket aracının geçerliliği, çalışma alanındaki 12 uzmana sunularak doğrulanmış ve sonucun r = 0.88 olduğu ve sonucun r = 0.88 ve bu, mevcut çalışmamızda ve gelecekte kullanım için anketin iyi bir güvenilirliği olarak kabul edilir. Toplanan verilerin analizinde frekanslar, yüzdeler, puanların ortalaması ve Pearson korelasyon katsayıları ile Anova ve post hoc testi ve Mann-Whitney U kullanılmıştır. Araştırma bulgusu, hemşirelerin enfeksiyon kontrolü konusundaki bilgilerinin 54.5 sıklıkta ve ortalama 1.32 puanla zayıf olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, hemşirelerin bilgileri ile yaşları, eğitim düzeyleri ve yıllara dayanan deneyimleri arasında önemli bir fark olduğunu ortaya koymuştur. değer < 0.05. Çalışma, 2009 yılı için Irak Sağlık Kurumlarında Ulusal Enfeksiyon Kontrolü Kılavuzunun ve 2012 yılı için birinci basamak sağlık merkezleri için enfeksiyon önleme ve atık bertarafı kılavuzlarının etkinleştirilmesini ve hemşireleri geliştirmek için eğitim programlarının yürütülmesini tavsiye etti. ' enfeksiyon kontrol önlemleri ile ilgili bilgi ve uygulamalar.
Özet (Çeviri)
Infection control measures are essential strategies in controlling and preventing healthcare-associated infections. These strategies include hand hygiene, personal protection tools, medical waste management, cleaning, disinfection, sterilization, and others. The study aims to assess nurses' knowledge about infection control measures at primary health care centers. A descriptive study (cross-sectional design) has been done on a non-probability (purposive) sample of 200 nurses working at primary health care centers in Al-Diwaniya City. A developer instrument from previous studies and guidelines was used, it consisted of one domain that contained (28) multiple-choice questions. Frequencies, percentages, mean of scores, and pearson's correlation coefficients, also Anova, post hoc test, and mann-whitney u were used to analyzing the data collected. The study finding shows that the nurses' knowledge about infection control was poor by a frequency 54.5 at mean of score 1.32. Also, the study revealed a significant difference between nurses' knowledge and their age, level of education, and years of experience at p. value < 0.05. The study recommended to activate the work of the Iraqi national health guidelines related to infection control for the year 2012 and 2009, and conducting educational programs to develop nurses' knowledge and practices regarding infection control measures.