Exploring Turkish narratives on Syrians: An analysis of Twitter discourse (2010-2022)
Suriyeliler üzerine Türk anlatılarını keşfetmek: Twitter söylemi üzerine bir analiz (2010–2022)
  1. Tez No: 946038
  2. Yazar: DARMAWAN WICAKSONO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVFEL BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki Suriye çatışması ve mülteci krizi etrafında şekillenen kamu söyleminin değişen kalıplarını incelemekte ve 2010–2022 yılları arasında paylaşılan Türkçe Twitter söylemlerini analiz etmektedir. Bu çalışmada, tweet hacminde 1.200 katlık dikkat çekici bir artış tespit ederek, bu konulara yönelik dönemsel ilginin yerini daha geniş ve duygusal olarak yönlendirilmiş bir katılıma bıraktığını ortaya koymaktadır. Bu söylemsel dinamikleri yakalamak amacıyla, tez kapsamında Türkçe duygu verileriyle BERTurk modelinin ince ayarı yapılarak özel olarak geliştirilmiş bir Duygu Tanıma Modeli (DTM) oluşturulmuştur. Bu model, Türk siyasi söylemine özgü geliştirilen ilk duygu tanıma araçlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu araştırmada DTM'yi, konu modellemeyi (BERTopic ve LDA) ve anlamsal ağ analizini birleştiren çok yöntemli bir yaklaşım benimseyen dijital kamuların zaman içinde çatışma, kimlik ve göçü nasıl çerçevelediğini ortaya koymaktadır. Orijinal ve yinelenen tweetlerin karşılaştırmalı analizi, koordineli mesaj çoğaltımının kamuoyunun kendiliğindenliğini nasıl bozduğunu gözler önüne sermektedir. Dört kritik yıla (2014, 2016, 2017 ve 2022) odaklanan çalışma, belirgin iletişim biçimlerini tanımlar: duygusal yükseltme, politik sinyalleşme, baskı altındaki sessizlik ve yabancı düşmanı anlatıların ortaya çıkmaktadır. Bulgular kısmında, Twitter'ın yalnızca bir görüş paylaşım aracı değil, aynı zamanda duygusal dilin ortak anlam inşa ettiği bir platform olarak işlediğini göstermektedir. Kavramsal olarak, tezin Sosyal İnşacılık, Çerçeveleme Teorisi ve Duygulanımsal Kamular yaklaşımlarından yararlanarak, dijital etkileşimin rasyonel tartışmadan çok duygusal anlatılar tarafından şekillendiğini savunmaktadır. Twitter verileriyle Google Trends karşılaştırması yapılarak, Türk kullanıcıların“Google ile düşünme, Twitter ile hissetme”eğiliminde olduğu ileri sürülmekte ve farklı platformlarda duygular ile dikkat arasındaki ayrışmaya dair özgün bir bakış sunulmaktadır. Bu çalışma, dijital siyasi iletişim alanına yeni araçlar, geniş ölçekli veri ve kuram temelli analizler getirerek çevrim içi söylemlerin çatışma ve aidiyet gibi konularda kamusal anlayışı nasıl şekillendirdiğini kapsamlı biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates evolving patterns of public discourse surrounding the Syrian conflict and refugee crisis in Turkey, analyzing more than a decade of Turkish language Twitter conversations (2010–2022). It reveals a remarkable 1,200-fold increase in tweet volume, reflecting a shift from episodic attention to a broader, emotionally driven engagement with Syria-related topics. To capture the dynamics of this discourse, the study develops a custom-built Emotion Recognition Model (ERM) by fine-tuning BERTurk on Turkish emotional datasets, marking one of the first emotion recognition tools tailored for Turkish political discourse. Through a multi-method approach that integrates ERMs, topic modeling (BERTopic and LDA), and semantic network analysis, the research uncovers how digital publics frame conflict, identity, and migration over time. A comparative analysis of original and de-duplicated tweet datasets highlights how coordinated amplification distorts the perceived spontaneity of public sentiment. Focusing on four critical years (2014, 2016, 2017, and 2022), the study identifies distinct communicative modes: emotional amplification, political signaling, silence under pressure, and the emergence of xenophobic narratives. The findings demonstrate that Twitter operates not merely as a channel for opinion, but as a platform where affective language constructs shared meaning. Conceptually, the dissertation draws on Social Constructionism, Framing Theory, and Affective Publics to argue that emotionally charged narratives shape digital engagement more than rational debate. By contrasting Twitter data with Google Trends, it introduces the notion that Turkish users“feel through Twitter, think through Google,”offering an original lens on how affect and attention diverge across platforms. This work advances the study of digital political communication by combining novel tools, large-scale data, and theory-driven analysis to illuminate how online discourse constructs public understanding of conflict and belonging.