Üst gastrointestinal kanamalı hastalarda prognostik risk skorları ve inflamatuar parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between prognostic risk scores and inflammatory parameters in patients with upper gastrointestinal bleeding
- Tez No: 946051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sistem (ÜGİS) kanamalı hastalarda inflamatuar parametrelerin (CRP Albümin Oranı, Nötrofil Lenfosit Oranı) prognostik değerini ve bu parametrelerin Glasgow Blatchford, Rockall ve Harbinger risk skorları ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif ve kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya SBÜ Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde 01.03.2021-01.03.2024 tarihleri arasında üst gastrointestinal kanama tanısıyla yatan 396 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri ile endoskopi bulguları retrospektif olarak incelenmiş; Glasgow Blatchford, Rockall (Pre-Endoskopi ve Tam) ve Harbinger skorları hesaplanmıştır. CRP Albümin, Nötrofil Lenfosit ve BUN Kreatinin oranları ile risk skorları arasındaki korelasyonlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the prognostic value of inflammatory parameters (CRP Albumin Ratio, Neutrophil Lymphocyte Ratio) in patients with upper gastrointestinal system (UGIS) bleeding and to investigate the relationship between these parameters and the Glasgow Blatchford, Rockall, and Harbinger risk scores. Materials and Methods: This was a single-center, retrospective, and cross-sectional study. A total of 396 patients who were hospitalized with a diagnosis of upper gastrointestinal bleeding between 01.03.2021 and 01.03.2024 in the Internal Medicine Department of SBÜ Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital were included. Demographic, clinical, and laboratory data along with endoscopic findings were retrospectively reviewed. Glasgow Blatchford, Rockall (pre-endoscopic and full), and Harbinger scores were calculated. Correlations between CRP Albumin, Neutrophil Lymphocyte, and BUN Creatinine ratios and the risk scores were analyzed. Results: The mean age of the patients was 58.19±19.91 years.