Ökzetik çekirdek içeren eğri sandviç panellerin darbe etkisindeki davranışlarının incelenmesi
Investigation of impact behavior of curved sandwich panels with auxetic core
- Tez No: 946052
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET OKUTAN BABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı, ökzetik kiral çekirdeğe sahip sandviç panellerin darbe ve titreşim davranışlarının farklı şartlar altında araştırılmasıdır. Çalışmada incelenen sandviç paneller, cam elyaf takviyeli kompozit kabuklardan ve üç boyutlu yazıcı ile PLA malzemeden üretilmiş ökzetik çekirdekten oluşturulmuştur. Tetrakiral, antitetrakiral ve hekzakiral olmak üzere üç farklı çekirdek yapının yer aldığı, düz ve farklı eğrilik yarıçaplarına sahip paneller üretilerek değişen darbe enerjilerinde test edilmiştir. Sandviç panellerin temas kuvvetleri ve yer değiştirme miktarları arasındaki ilişkiler incelenerek darbe dayanımına bu parametrelerin etkisi karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. Ayrıca, çekirdek yapının üç farklı kiral hücreyi içerecek şekilde kademelendirilmesinin ve üst kabuk-çekirdek arasında ayrılma olmasının düz ve eğri panellerin darbe davranışını nasıl değiştireceği incelenmiştir. Böylece ökzetik çekirdek içeren sandviç panellerin farklı darbe enerji seviyelerinde gösterdikleri davranışlar üzerinde, değişen ökzetik çekirdek yapı, eğrilik, tabaka ayrılması ve kademelendirmenin etkisi ortaya konmuştur. Bunlara ek olarak, sandviç panellerin serbest titreşim cevabı serbest (F-F), basit-basit mesnet (S-S) ve ankastre-ankastre mesnet (C-C) sınır koşullarında tespit edilmiştir. Bunun için nümerik ve deneysel çalışmalar yapılarak sonuçlar karşılaştırılmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact and vibration behavior of sandwich panels with auxetic chiral cores under different conditions. The sandwich panels investigated in the study were made of glass fiber reinforced composite skins and auxetic cores produced with a 3D printer made of PLA material. Flat plates with different radii of curvature and three different core structures, namely tetrachiral, antitetrachiral and hexachiral, were produced and tested at varying impact energies. The relationships between the contact forces and the displacement amounts of the sandwich panels were investigated and the effects of these parameters on the impact resistance were determined comparatively. It was also investigated how the gradation of the core structure with three different chiral cells and the debond between the upper skin and the core would change the impact behavior of flat and curved panels. In this way, the effects of changing the structure of the auxetic core, curvature, debond and gradation on the behavior of sandwich panels with auxetic cores at different impact energy levels were demonstrated. In addition, the free vibration behavior of sandwich panels was determined under the boundary conditions of free (F-F), simple-simple support (S-S) and fixed-fixed support (C-C). For this purpose, numerical and experimental studies were carried out and the results were compared.