Orta çağ gemi sanatının grafik tasarım açısından: Arma ve figürlerinin semiyotik incelenmesi
The semiotic analysis of heraldry and figures in medieval ship art from a graphic design perspective
  1. Tez No: 946053
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Orta Çağ dönemi, denizcilik tarihinde önemli bir evreyi temsil etmektedir. 5. ve 15. yüzyıllar arasında, gemi üstündeki figürler ve işlemeler, gemilerin sahiplerinin kültürel, dini ve ticari bağlamlarını yansıtarak, denizcilik pratiğinin ve gemi tasarımının birer ifadesi olarak öne çıkmaktadır. Gemi üstündeki süslemeler, genellikle o dönemin kültürel çeşitliliği ve etkileşimini yansıtmaktadır. Denizciliğin; ticaret ve savaşta etkili bir rol oynadığı bilinmekle birlikte, gemiciliğin ulaşım aracı olmanın ötesine geçtiği, sahiplerinin sosyal statüsünü ve kültürel kimliğini yansıtan bir sanat nesnesi haline de geldiği anlaşılmaktadır. Bu tez gemi ve gemi kullanıcılarının sembol, biçim ve iletişim değerleri ile oluşan marka değerinin bir statü unsuru olarak kullanılmasına semiyotik açıdan değerlendirerek odaklanmaktadır. Nitel bir araştırma metodu kullanılarak, literatür taraması yapılmakta ve tartışmaya açılmaktadır. Bununla birlikte, tarihsel bir düzlemde irdelenerek literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Medieval period represents a significant phase in the history of seafaring. Between the 5th and 15th centuries, the figures and embellishments on ships reflected the cultural, religious, and commercial contexts of their owners, standing out as expressions of maritime practice and ship design. The decorations on ships often mirrored the cultural diversity and interactions of that era. While it is known that seafaring played an effective role in trade and warfare, it is also understood that ships transcended being mere transportation vehicles, becoming art objects that reflected the social status and cultural identity of their owners. This thesis focuses on the semiotic evaluation of how the symbolic, formal, and communicative values of ships and their users formed a brand value used as a status element. Using a qualitative research method, a literature review is conducted and discussed, contributing to the literature by examining it within a historical context.