Bir eleştirmen olarak Kerim Sadi
As a critic Kerim Sadi
- Tez No: 946054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması; Kerim Sadi'nin eleştiri türüne dâhil edebileceğimiz metinlerini (kitaplar ve süreli yayınlarda kalmış olan metinler) değerlendirmeyi, bunların hangi edebî figürleri, argümanları içerdiğini betimlemeyi ve nihayetinde yazarın eleştirmen kimliğini ilgili metinler üzerinden vurgulamayı hedeflemektedir. Kerim Sadi, metinlerinin büyük bir kısmında edebî bir çizgide olmaktan çok düşünce insanı kimliği ile ön plana çıkmaktadır. Düşünce insanı kimliğinin temel taşını ise Marksizm oluşturmaktadır. Kerim Sadi eleştirmen kimliğini, bir eleştirmen olarak tarihte yer edinmekten ziyade Marksist eleştiriyi ve hatta doğrudan Marksizm'i tanıtmak için üstlenmektedir. Dolayısıyla Kerim Sadi'nin eleştiri metinleri ile diğer metinleri arasında ideolojik/düşünsel bir ilişkinin söz konusu olduğu, her iki metin grubunun Marksist öğreti bağlamında bir bütünsellik arz ettiği söylenebilir. Bundan ötürü çalışmamızda -temelde yazarın eleştirmenliğine odaklanılmakla birlikte- onun düşünce eserlerine de kısmen değinilmiştir. Yayınladığı eserlerde eleştiri prensibi Marksist eleştiri olduğu için, bu noktadan hareketle bir çözümlemeye gidilmiştir. Birinci bölümde çalışmamızın konusuna, amacına, önemine ve eleştirinin ne olduğuna değinilirken ikinci bölümde Marksizm'e, kuramsal boyutuna, Marksist eleştiriye ve Kerim Sadi hakkında yapılan önceki çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntem ve ilerleyişi hakkında bilgi verilirken dördüncü bölüm Kerim Sadi'nin hayatını, eserlerini ve eleştirmenliğini kapsamaktadır. Bu bölümde ayrıca Kerim Sadi'nin yazı hayatında aktif olduğu dönemde çağdaşlarına ve çağdaşları arasındaki yerine değinilmektedir. Son bölümde ise çalışmanın genel sonuçlarına kısa izahatlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the texts of Kerim Sadi that can be contained in the genre of criticism (books and texts that have remained in periodicals), to describe which literary figures and arguments they contain, and ultimately to emphasize the author's critical identity through the relevant texts. Kerim Sadi stands out with his identity as a thinker rather than a literary line in most of his texts. Marxism forms the cornerstone of his identity as a thinker. Kerim Sadi assumes the identity of a critic in order to introduce Marxist criticism and even Marxism directly rather than to take his place in history as a critic. Hence, it can be said that there is an ideological/intellectual relationship between Kerim Sadi's critical texts and other texts, and that both groups of texts present a unity in the context of Marxist doctrine. Therefore, in our study – in addition to focusing primarily on the author's criticism - his works of thought are also partially touched upon. Since the principle of criticism in his published works is Marxist criticism, an analysis has been made based on this point. In the first section, the subject, purpose, and importance of our study and what criticism is are discussed, while in the second section, Marxism, its theoretical dimension, Marxist criticism, and previous studies on Kerim Sadi are discussed. In the third section, information is given about the method and progress of the study, while the fourth section covers Kerim Sadi's life, works, and criticism. This section also touches upon Kerim Sadi's contemporaries during his active writing career and his place among them. In the final section, brief explanations are given for the general results of the study.