Kırşehir ili besi sığırcılığı yapan işletmelerin sosyo-ekonomik olarak incelenmesi
Socio-economic investigation of beef cattle breeding enterprises in Kirşehir province
- Tez No: 946063
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖKHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kırşehir ili besi sığırcılığı faaliyetlerin değerlendirmesi çerçevesinde ilk genelinde besi sığırcılığı yapan 87 üretici ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması tamamlandıktan sonra, elde edilen bilgiler işletme büyüklük grupları bakımından ayrılarak çapraz tablolar oluşturulmuştur. Buna göre Kırşehir ilinde faaliyet gösteren besi sığırcılığı işletmelerinin sosyo-ekonomik yapılarını ve üretim sürecindeki temel dinamikleri ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında üreticilerin demografik özellikleri, işletme yapıları, üretim teknikleri, ekonomik sürdürülebilirlikleri, pazarlama sorunları ve kamu desteklerine yönelik yaklaşımları analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların %63,22'si 41-60 yaş aralığın da, %59,77'si ortaokul mezunudur. Hanelerin %66,67'si 4-6 kişiliktir ve %49,43'ü aylık gelirini 500 000 - 1 500 000 TL arasında bildirmiştir. Üreticilerin %91,95'inin tarım dışı bir geliri bulunmamakta, %98,85'i ise besicilik eğitimi almamıştır. Ahır tipi besi yöntemi %98,85 oranında tercih edilmekte, üreticilerin %78,16'sı hayvanları pazardan temin edilmekte ve üreticilerin %93,10 mezbahalarda satılmaktadır. Üreticilerin %98,85'i hayvanları 5-7 ay beslenmekte, besi başlangıç ağırlıkları %50,57 151-250 kg aralığında, besi bitiş ağırlıkları ise %71,26'sı 401-500 kg arasında tespit edilmiştir. Üreticilerin %89,65'i günde 6-10 kg kaba yem ve %59,77'si 5-6 kg fabrika yemi kullanılmaktadır. Katkı maddesi kullanımı %100 olmasına rağmen, yem analizi yaptırmayanların oranı %85,06'dır. Rasyon hazırlarken enerji ve protein dengesi %51,72 oranında dikkate alınmaktadır. Veteriner çalıştırmayanların oranı %90,80 iken, aşılama uygulayanlar %98,85'tir. Silaj üretimi yapılmayan işletme oranı %63,22, kredi faizlerini yüksek bulanların oranı %87,36'dır. Su temininde üreticilerin %75,86'sı kuyu suyu kullanılmakta ve %48,19'u üreticinin hayvan cinsi ise melez ırkları tercih etmektedir. Üreticilerin %97,70'i pazarlama sorunu yaşamakta, %49,08'i fiyatları yetersiz bulmakta, %81,61'i ise besiciliği kârlı görmemektedir. Devlet desteğinden yararlanma oranı %100 olsa da %94,25'i destekleri yetersiz bulmaktadır. İşçi çalıştırma oranı %63,22, kayıt tutmayanların oranı ise %67,82'dir. Sonuç olarak, üreticiler hem ekonomik hem de yapısal birçok sorunla karşı karşıyadır ve besicilik sektöründe ciddi iyileştirme ihtiyacı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As part of the evaluation of beef cattle activities in Kırşehir province, a survey was conducted among 87 producers involved in beef cattle production in general. After the survey was completed, the information obtained was separated by farm size groups and cross-tabulated. In this way, the socio-economic structures of the cattle farms operating in Kırşehir province and the basic dynamics in the production process were revealed. The study analysed the demographic characteristics of producers, farm structures, production techniques, economic sustainability, marketing problems and public support approaches. According to the research results, 63.22% of participants are between 41 and 60 years old, 59.77% have completed secondary school. 66.67% of the households have 4-6 people and 49.43% stated that their monthly income is between 500,000 and 1,500,000 TL. 91.95% of producers have no non-agricultural income and 98.85% have not received any training in livestock farming. Stable fattening is favoured by 98.85%, 78.16% of producers buy their animals from the market and 93.10% of producers sell them in slaughterhouses. 98.85% of producers feed their animals for 5-7 months, 50.57% of initial fattening weights are between 151-250 kg, and 71.26% of final fattening weights are between 401-500 kg. 89.65% of producers use 6-10kg of roughage per day and 59.77% use 5-6kg of factory feed. Although the use of additives is 100 %, the proportion of those who do not analyse feed is 85.06 %. The energy and protein balance is taken into account by 51.72 % when compiling the ration. The proportion of farms that do not employ a vet is 90.80 % and the proportion of farms that vaccinate is 98.85 %. The proportion of farms that do not produce silage is 63.22 %, and the proportion of those that find the interest rates on loans high is 87.36 %. 75.86% of producers use well water for water supply and 48.19% favour hybrid breeds when it comes to the producer's animal species. 97.70 % of producers have problems with marketing, 49.08 % consider prices to be insufficient and 81.61 % do not consider animal husbandry to be profitable. Although 100 of producers make use of state support, 94.25 % consider this to be insufficient. The proportion of employees is 63.22% and the proportion of those who do not keep accounts is 67.82%. As a result, producers are faced with numerous economic and structural problems and there is a considerable need for improvements in the livestock sector.