Yenilebilir çiçek çin karanfili (dianthus chinensis L.)'nin verim ve kalite özellikleri üzerine farklı yetiştirme yöntemlerinin etkileri
Effects of different cultivation methods on the yield and quality characteristics of the edible flower chinese carnation (dianthus chinensis L.)
  1. Tez No: 946064
  2. Yazar: ZERRİN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma 2024-2025 yıllarında ısıtmasız polikarbon serada çiçeklerinin yenilebilir özelliği bulunan Çin karanfili (Dianthus chinensis L.) yetiştiriciliği üzerine yapılmıştır. Çalışmada Çin karanfili türünün farklı yetiştirme ortamlarında bitki gelişimleri ve bazı çiçek özellikleri belirlenmiştir. Denemede yetiştirme ortamı olarak katı ortam kültürü (torf+perlit cocopeat) ve hidroponik kültür kullanılmıştır. Denemeler 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 16 bitki olacak şekilde dizayn edilmiştir. Araştırmada, bitki boyu, bitki çapı, çiçek çapı, çiçek verimi, bitkilerin yaş ve kuru ağırlıkları, kök özellikleri, yaprak alanı, yaprak ve ana dal sayıları, fenolik madde, flavonoid madde ve antioksidan içerikleri gibi morfolojik ve fizyolojik parametreler incelenmiştir. Deneme boyunca bitkilerden elde edilen verilerin ortalamaları alınarak ortamlar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Fenolik ve flavonoid madde içeriği, bitki boyu, bitki çapı, çiçek çapı ve yaprak alanı açısından cocopeat ortamı ön plana çıkarken; dallanma sayısı kök ve gövde ağırlıkları, kök çapı ve çiçek verimi bakımından torf+perlit (3:1) ortamı daha yüksek sonuçlar vermiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde, çiçekleri yenilebilir olan Çin karanfili (Dianthus chinensis L.) türünün, yenilebilir çiçek olarak yetiştiriciliğinde, yetiştirme ortamı olarak torf+perlit (3:1) veya cocopeat ortamlarının birbirine alternatif olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca içeriğindeki sağlıklı bileşenler ve estetik görünümü sayesinde gastronomi alanında alternatif çeşit olarak tercih edilebilecek potansiyele sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the cultivation of China pink (Dianthus chinensis L.), whose flowers are edible, in an unheated greenhouse in 2024-2025. In the study, plant development and some flower characteristics of China pink species in different growing environments were determined. Peat+perlite (3:1), cocopeat and hydroponic system were used as growing media in the experiment. The experiments were designed with 3 replications and 16 plants in each replication. In the research, morphological and physiological parameters such as plant height, plant diameter, flower diameter, flower yield, fresh and dry weights of plants, root characteristics, leaf area, leaf and main branch numbers, phenolic substance, flavonoid substance and antioxidant contents were examined. Comparisons were made between environments by averaging the data obtained from the plants throughout the experiment. While cocopeat medium came to the forefront in terms of phenolic and flavonoid content, plant height, plant diameter, flower diameter and leaf area, peat+perlite (3:1) medium gave higher results in terms of branching number, root and stem weights, root diameter and flower yield. When the research results were examined, it was determined that peat + perlite (3:1) or cocopeat media could be used as alternatives to each other in the cultivation of China pink (Dianthus chinensis L.) species, whose flowers are edible, as an edible flower. In addition, it has been concluded that it has the potential to be preferred as an alternative variety in the field of gastronomy thanks to its healthy ingredients and aesthetic appearance.