Sağlık hizmetlerinde yeni teknoloji kabulü: İlişkisel etkiler, güven ve gizlilik kaygıları
New technology adoption in healthcare: Relational impacts, trust, and privacy concerns
- Tez No: 946072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE YASEMİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, sağlık hizmetlerinde güven ve gizlilik kaygılarının aynı zamanda sağlık hizmeti sunucularıyla (aile hekimi) ilişkisel etkilerin yeni teknoloji kabulünde etkisini Teknoloji Kabul Modeli çerçevesinde belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemi temel alınmış ve çalışmanın evrenini mobil sağlık uygulamalarını kullanan 18 yaşından büyük katılımcılar oluşturmuştur. Veriler senaryo bazlı anket yöntemi ile 911 kişiden yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi sürecinde betimsel istatistikler, modelin uyum iyiliği indeksi analizleri, güvenilirlik analizleri, normallik dağılım analizleri, standartize edilmiş regresyon katsayıları, standart hata payları, modelin açıklayıcılığını gösteren R² analizleri, toplam ve dolaylı etki hesaplamaları, değişkenlerin ilişki gücünü gösteren faktör yükleri katsayıları incelenmiştir. Hipotez testleri yapısal eşitlik modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sağlık hizmetlerinde yeni teknoloji kabulünde algılanan kullanım kolaylığı algılanan fayda üzerinde güçlü pozitif, davranışsal niyet üzerinde zayıf ama pozitif anlamlı etkiye sahiptir. Algılanan fayda, davranışsal niyet üzerinde çok güçlü pozitif etkiye sahiptir. Güven; algılanan fayda ve davranışsal niyet üzerinde orta düzeyde güçlü pozitif, algılanan kullanım kolaylığı üzerinde ise güçlü pozitif etkilidir. Gizlilik kaygıları, algılanan fayda üzerinde zayıf negatif, davranışsal niyet üzerinde orta düzeyde güçlü negatif ve algılanan kullanım kolaylığı üzerinde orta düzeyde güçlü pozitif etkiye sahiptir. Memnuniyet, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığı üzerinde orta düzeyde güçlü pozitif etkiye sahipken davranışsal niyet üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Duygusal bağlılık, algılanan fayda üzerinde orta düzeyde güçlü pozitif ve önemli etkiye sahipken algılanan kullanım kolaylığı üzerinde orta düzeyde güçlü negatif etkiye sahiptir. Duygusal bağlılık ve davranışsal niyet arasındaki ilişki zayıf ve anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to determine the effects of trust and privacy concerns in health services as well as relational effects with health service providers (family physicians) on the acceptance of new technologies within the framework of the Technology Acceptance Model. For this purpose, the quantitative research method was used as the basis and the universe of the study consisted of participants over the age of 18 who use mobile health applications. Data were collected face-to-face from 911 people with the scenario-based survey method. In the analysis and evaluation process of the data, descriptive statistics, model goodness-of-fit index analyses, reliability analyses, normality distribution analyses, standardized regression coefficients, standard error margins, R² analyses showing the explanatory power of the model, total and indirect effect calculations, factor loading coefficients showing the relationship strength of the variables were examined. Hypothesis tests were carried out using the structural equation model. According to the obtained results, perceived ease of use in the acceptance of new technologies in health services has a strong positive effect on perceived benefit and a weak but positive significant effect on behavioral intention. Perceived benefit has a very strong positive effect on behavioral intention. Trust; has a moderately strong positive effect on perceived usefulness and behavioral intention and a strong positive effect on perceived ease of use. Privacy concerns have a weak negative effect on perceived usefulness, a moderately strong negative effect on behavioral intention and a moderately strong positive effect on perceived ease of use. Satisfaction has a moderately strong positive effect on perceived usefulness and perceived ease of use but no significant effect on behavioral intention. Affective commitment has a moderately strong positive and significant effect on perceived usefulness and a moderately strong negative effect on perceived ease of use. The relationship between emotional commitment and behavioral intention is weak and not significant.