Yaşlılarda müzik eşliğinde yapılan büyük amplitüdlü kalistenik grup egzersizlerinin denge ve ikili görev performansı üzerine etkisi
The effect of large-amplitude calisthenic group exercises accompanied by music on balance and dual-task performance in older adults
  1. Tez No: 946077
  2. Yazar: ZEYNEP FIÇICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN KAYA AYTUTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaşlanma, bireylerin fiziksel kapasitesinde ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürebilme becerilerinde azalmaya neden olur. Bu süreçte denge sorunları ve ikili görev performansındaki düşüşler, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Düzenli yapılan egzersizler ile bu olumsuz etkiler azaltılabilir. Amaç: Bu çalışmada yaşlılarda büyük amplitüdlü kalistenik grup egzersizlerine eklenen müziğin, ikili görev performansı ve denge üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 65-80 yaş aralığındaki 50 katılımcı rastgele iki gruba ayrılmıştır (Grup 1: yaş ort. 69.44±3.88 yıl, Grup 2: yaş ort. 68.76±2.78 yıl). Katılımcılara egzersiz öncesi ve sonrası bilişsel fonksiyonlar, denge, ikili görev yetenekleri ve fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirmek için çeşitli testler (Mini Mental Test, Mini- Best Test, İkili Görev Anketi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Yaşlılar için Fiziksel Aktivite, Geriatrik Depresyon Ölçeği) uygulanmıştır. Grup 1'e fizyoterapist gözetiminde müzik eşliğinde büyük amplitüdlü kalistenik egzersiz programı uygulanırken, Grup 2 aynı programı müziksiz olarak gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aging leads to a decline in individuals' physical capacity and ability to perform daily activities. During this process, balance problems and decreases in dual-task performance can negatively affect the quality of life of older adults. These adverse effects can be reduced through regular exercise. Objective: This study aims to investigate the effect of adding music to large-amplitude calisthenic group exercises in older adults on dual-task performance and balance. Method: Fifty participants aged 65–80 were randomly divided into two groups (Group 1: mean age 69.44±3.88, Group 2: mean age 68.76±2.78). Before and after the exercise program, participants were evaluated using various tests to assess cognitive functions, balance, dual-task abilities, and physical activity levels (Mini-Mental State Examination, Mini-BESTest, Dual-Task Questionnaire, Timed Up and Go Test, Physical Activity Scale for the Elderly, Geriatric Depression Scale). Group 1 performed the large amplitude calisthenic exercise program with music under the supervision of a physiotherapist, while Group 2 followed the same program without music.