Sanat Kurumu Derneği: 1948-2023 Yılları
Art Society Association: The years 1948-2023
  1. Tez No: 946091
  2. Yazar: SİBEL BAĞLI BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ŞAHİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 582
Özet
Sanat sevenler ve sanatçıları buluşturan bir lokalde kültür ve sanat faaliyetleri yürütmek amacıyla 1948 yılında Sanat Sevenler Kulübü olarak kurulan, 1952 yılında dernekleşerek Sanat Sevenler Derneği adını alan ve 1981 yılından itibaren de isim değişikliği ile Sanat Kurumu Derneği ismiyle çalışmalarını yürüten tez konusu dernek, yıllar içinde Ankara'da kültür ve sanat alanında faal bir şekilde çalışmalarını yürütmüştür. Sanat Kurumu Derneği, amaçları doğrultusunda farklı disiplinlerden kültür ve sanat etkinlikleri ve toplantılar düzenlemiştir. 1964-1965 sanat sezonundan itibaren vermeye başladıkları tiyatro ödüllerini yıllar içinde çeşitlendirerek genç sanatçıların keşfedilmesi, ustaların ödüllendirilmesi ve kültür ve sanata destek veren kişi ve kurum kuruluşların onurlandırılması sağlanmıştır. Sanat Kurumu Derneği Ankara'da sanat sevenler ile sanatçılar için önemli bir toplanma mekânı olmuş ve birden çok kuşağı uzun yıllar kültür ve sanat alanında besleyen çok çeşitli etkinlikler düzenlemiştir. Tez çalışması kapsamında Sanat Kurumu Derneği'nin 1948-2023 yılları arasındaki yetmiş beş yıllık süreci ve bu süreçte yaşadığı dönüşümlere odaklanılmıştır. Bununla birlikte Sanat Kurumu Derneği'nin gerçekleştirdiği kültür ve sanat etkinlikleri ve faal olduğu alanlar araştırılarak bütünlüklü bir şekilde sunulmuştur. Son olarak derneğin düzenlediği etkinliklerin Ankara sanat ortamına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The association which is the subject of this thesis was founded in 1948 as the Art Lovers Club in order to organise cultural and artistic activities in a locale that brings together art lovers and artists, was reorganised as association in 1952 and became the Art Lovers Association, and from 1981 onwards its name was changed as Art Society Association has been actively working in the field of culture and arts in Ankara over the years. The Art Society Association has organized various cultural and artistic events and meetings from different disciplines in line with its objectives. Starting from the 1964-1965 art season, they began giving theater awards, which they diversified over the years to facilitate the discovery of young artists, reward masters, and honor individuals and institutions that support culture and arts. The Art Society Association has become an important meeting place for art lovers and artists in Ankara and has organized a wide variety of events that have nurtured multiple generations in the field of culture and arts for many years. Within the scope of the thesis, the seventy-five-year period of the Art Society Association between 1948 and 2023 and the transformations it underwent during this period have been focused on. Additionally, the cultural and artistic activities organised by the Art Society Association and the areas in which it has been active have been researched and presented comprehensively. Finally, the effects of the association's organized events on the Ankara art scene have been investigated.