Paramedik öğrencilerinin sınıf ortamında ve ambulans simülatöründe yaptıkları kardiyopulmoner resüsitasyon kalite parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of quality parameters of cardiopulmonary resuscitation performed by paramedic students in the classroom and ambulance simulator
  1. Tez No: 946092
  2. Yazar: MUSTAFA AĞÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Meslek Yüksekokulu 2. sınıf İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerinin sınıf ortamında ve ambulans simülatöründe gerçekleştirdikleri kardiyopulmoner resüsitasyon kalite parametrelerinin karşılaştırması amaçlanmıştır. Ekim 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında yürütülen yarı deneysel çalışmaya, basit randomizasyon yöntemi ile belirlenen 18-22 yaş aralığındaki, 14 kadın, 31 erkekten oluşan 45 gönüllü öğrenci katılmıştır. Katılımcılar, sınıf ortamında ve 60 km/s hızda hareket eden ambulans simülatöründe iken BT Model: ACTB manken üzerinde 2 dakikalık kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) uygulaması esnasında KPR kalite parametreleri (göğüs bası derinliği, göğüs bası sayısı, göğüs geri salınımı (recoil), duraksama, göğüs bası fraksiyonu ve doğru el pozisyonu) açısından dijital sensörlerle değerlendirilmiştir. Planlanan senaryo gereği Ambulans Simülatöründe sürüş boyunca dönüşler ve ani frenlemeler Google Haritalar üzerinden, gerçek hayattaki olası trafik güzergahı dikkate alınarak rota planlaması yapılmış olup standardize edilmiştir. Katılımcıların memnuniyet düzeyleri Simülasyon Tasarımı Ölçeği ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre ambulans simülatöründeki uygulamalarda sınıf ortamına göre göğüs bası derinliğinin azaldığı, geri salınım, göğüs bası fraksiyonu ve doğru el pozisyonu yüzdesinin düştüğü, duraksama süresinin ise arttığı bulunmuştur (p0.05). Ambulans simülatöründe yapılan uygulamalarda Amerikan Kalp Derneği ve Avrupa Resüsitasyon Konseyinin belirlediği kriterlere göre KPR kalite parametrelerinin azaldığı (göğüs bası derinliği, sayısı, geri salınım ve doğru el pozisyonu) tespit edilmiştir. Öğrencilerin ambulans simülasyonu uygulamasına ilişkin memnuniyet ve önem düzeyleri yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar, dinamik ambulans ortamının KPR kalitesini olumsuz yönde etkileyebileceğini, simülasyon destekli eğitimlerin, paramedik öğrencilerinin gerçek hayattaki uygulamalara daha iyi hazırlanmasına katkı sağlayacağı ve ambulans gibi stresli ortamlar için eğitim programlarının yapılandırılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the quality parameters of cardiopulmonary resuscitation performed by second-year students of the First Aid and Emergency Care Program at Gülhane Health Vocational School, Health Sciences University, in the classroom environment and in the ambulance simulator. The quasi-experimental study, conducted between October 2024 and May 2025, included 45 volunteer students aged 18–22, comprising 14 females and 31 males, selected using a simple randomization method. Participants performed CPR on the ACTB manikin while in the classroom and in an ambulance, simulator moving at 60 km/h. During a 2-minute cardiopulmonary resuscitation (CPR) application on the ACTB manikin, CPR quality parameters (chest compression depth, chest compression rate, chest recoil, pauses, chest compression fraction, and correct hand position) were evaluated using digital sensors. As per the planned scenario, turns and sudden braking during driving in the ambulance simulator were planned and standardized using Google Maps, considering possible real-life traffic routes. Participants' satisfaction levels were examined using the Simulation Design Scale. According to the findings, chest compression depth decreased in the ambulance simulator compared to the classroom environment, and the percentages of recoil, chest compression fraction, and correct hand position also decreased, while the pause time increased (p0.05). It was determined that CPR quality parameters (chest compression depth, number, recoil, and correct hand position) decreased in the ambulance simulator applications according to the criteria set by the American Heart Association and the European Resuscitation Council. The students' satisfaction and importance levels regarding the ambulance simulation application were found to be high. These results emphasize that the dynamic ambulance environment may negatively affect CPR quality, simulation-based training can contribute to better preparation of paramedic students for real-life applications, and training programs should be structured for stressful environments such as ambulances.