Büyük azı keser hipomineralizasyonu görülen çocuklarda dental estetik algısının ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the impact of perceived dental aesthetics on oral health-related quality of life in children with molar incisor hypomineralization
  1. Tez No: 946107
  2. Yazar: NERMİN ŞEFKAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BULDUR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, büyük azı keser hipomineralizasyonu (BAKH) görülen çocuklarda dental estetik algısının ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi (ASBYK) üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya, 8–13 yaş aralığında olup Nisan–Ekim 2024 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği kliniğine başvuran ve BAKH görülen 256 çocuk ve ebeveynleri dahil edildi. Veriler, sosyodemografik form, Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS), Dental Estetiğin Psikososyal Etkisi Anketi (PIDAQ) ve BAKH Tedavi İhtiyaç İndeksi (MIH-TNI) aracılığıyla toplandı. Sürekli değişkenlerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) uygulanmış, grup karşılaştırmaları için Tukey HSD post-hoc testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the impact of perceived dental aesthetics on oral health-related quality of life (OHRQoL) in children diagnosed with molar-incisor hypomineralization (MIH). The study included 256 children aged between 8 and 13 years who presented to the Department of Pediatric Dentistry at Sivas Cumhuriyet University between April and October 2024 and were diagnosed with MIH, along with their parents. Data were collected using a sociodemographic data form, the Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS), the Psychosocial Impact of Dental Aesthetics Questionnaire (PIDAQ), and the MIH Treatment Need Index (MIH-TNI). One-way analysis of variance (ANOVA) and multivariate analysis of variance (MANOVA) were used to analyze continuous variables, and post-hoc comparisons were performed using the Tukey HSD test.