Fungal katı hal fermantasyonu ile mısır ununun biyofortifikasyonu ve ekmek üretiminde kullanımı
Biofortification of corn flour by fungal solid state fermentation and its use in bread production
  1. Tez No: 946112
  2. Yazar: BEYZA NUR DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAM, DOÇ. DR. CEMHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sağlıklı yaşam ve fonksiyonel beslenmeye yönelik ilginin artması, glutensiz ürünleri yalnızca tıbbi bir zorunluluk değil, aynı zamanda bilinçli bir yaşam tercihi haline getirmiştir. Esansiyel amino asitler bakımından yetersiz olan mısır, besin içeriğinin geliştirilmesine yönelik biyozenginleştirme çalışmaları için uygun bir ham madde olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Hericium erinaceus ve Pleurotus eryngii mantarlarıyla katı hal fermantasyonu (KHF) uygulanarak mısır ununun besinsel ve teknolojik özellikleri iyileştirilmiş, ardından UV-B ışınlamasıyla D2 vitamini açısından biyozenginleştirme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen biyozenginleştirilmiş unlar ve bunlardan üretilen ekmekler üzerinde fizikokimyasal, biyoaktif, teknofonksiyonel ve kromatografik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The growing interest in healthy living and functional nutrition has transformed gluten-free products from a medical necessity into a conscious lifestyle choice. Corn, which is deficient in essential amino acids, stands out as a suitable raw material for biofortification studies aimed at improving its nutritional profile. In this study, solid-state fermentation (SSF) was applied using Hericium erinaceus and Pleurotus eryngii mushrooms to enhance the nutritional and technological properties of corn flour, followed by UV-B irradiation to achieve biofortification with vitamin D₂. Physicochemical, bioactive, techno-functional, and chromatographic analyses were conducted on the biofortified corn flours and the breads produced from them.