Regmatojen retina dekolmanı sonrası proliferatif vitreoretinopatili olguların vitreus sıvısında renin,anjiyotensinojen ve anjiyotensin dönüştürücü enzim düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of renin, angiotensinogen, and angiotensin converting enzyme levels in vitreous fluid of patients with proliferative vitreoretinopathy following rhegmatogenous retinal detachment
  1. Tez No: 946118
  2. Yazar: BEGÜM AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇITIRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Proliferatif vitreoretinopatinin (PVR) eşlik ettiği regmatojen retina dekolman (RRD) olgularında renin- anjiyotensin sisteminin (RAS) rolünü araştırmak Gereç ve Yöntem: Ankara Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde Ocak 2024 ve Şubat 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya 25 ileri evre PVR'li RRD olgusu, 25 erken evre PVR eşlik eden RRD- PVR eşlik etmeyen RRD olgusu, 25 epiretinal membranlı (ERM) olgu kontrol grubu olarak toplam 75 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların tanı anında demografik özellikleri klinik muayenede en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı, ön segment ve fundus muayene bulguları kaydedildi. PVR evrelendirilmesi retina cemiyeti terminoloji komitesinin 1991 yılı klasifikasyonuna göre yapıldı. Kontrol grubu ERM tanısında optik koherens tomografi kullanıldı. Tüm hastalardan pars plana vitrektomi operasyonu başlangıcında en az 150 μl olacak şekilde vitreus sıvısı alındı. Alınan örnekler -80 derecede analiz öncesi muhafaza edildi. Etlik Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya laboratuvarlarında renin, anjiyotensinojen (AGT) ve anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) seviyeleri ELİSA kitleri kullanılarak saptandı. Bulgular: İleri evre PVR'li RRD, erken evre PVR eşlik eden-PVR eşlik etmeyen RRD ve kontrol gruplarınının ACE değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir. (p=0,002) İleri evre PVR'li RRD grubunun ACE düzeyleri erken evre PVR eşlik eden-PVR eşlik etmeyen RRD ve kontrol gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (p=0,006, p=0,011) Renin ve AGT düzeyleri arasında gruplar arası anlamlı farklılık izlenmemiştir. (p=0,99, p=0,54) Fakik ve psödofakik hasta grubu AGT değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir. (p=0,009). Psödofakik hasta grubunda anjiyotensin düzeyleri yüksek izlenmiştir. Sonuç: İleri evre PVR'li olgularda vitreus ACE düzeylerinin yüksekliği PVR'de artan inflamasyonla RAS arasında ilişki olduğunu düşündürmektedir. Psödofakik olgularda AGT yüksekliği katarakt cerrahisi sonrası vitreusta uzun süre yüksek kalan inflamatuar biyobelirteçler arasında RAS komponentlerinin de olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the role of the renin-angiotensin system (RAS) in rhegmatogenous retinal detachment (RRD) cases accompanied by proliferative vitreoretinopathy (PVR). Materials and Methods: This study was conducted at Ankara Etlik City Hospital, Department of Ophthalmology, between January 2024 and February 2025. A total of 75 patients were included: 25 cases with advanced-stage PVR-associated RRD, 25 with early-stage PVR-associated RRD and RRD without PVR and 25 patients with epiretinal membrane (ERM) as the control group. At diagnosis, demographic characteristics, best corrected visual acuity, intraocular pressure, anterior segment and fundus examination results were recorded. PVR grading was performed according to the 1991 classification of the Retina Society Terminology Committee. The diagnosis of ERM in the control group was made using optical coherence tomography (OCT). At the beginning of pars plana vitrectomy (PPV), at least 150 μL of vitreous fluid was collected from each patient and stored at -80°C until analysis. Renin, angiotensinogen (AGT), and angiotensin-converting enzyme (ACE) levels were measured using ELISA kits at the Medical Biochemistry Laboratories of Etlik City Hospital. Results: A statistically significant difference was observed in ACE levels among the advanced-stage PVR, early-stage PVR and PVR-negative RRD, control groups (p=0.002). ACE levels in the advanced-stage PVR group were significantly higher than in the early-stage PVR and PVR-negative RRD, control groups (p=0.006, p=0.011, respectively). No significant differences were found between the groups in terms of renin and AGT levels (p=0.99, p=0.54, respectively). A statistically significant difference was observed in AGT levels between phakic and pseudophakic patients (p=0.009), with higher angiotensinogen levels detected in the pseudophakic group. Conclusion: The elevated vitreous ACE levels in advanced PVR cases suggest a possible relationship between increased inflammation in PVR and the activation of the RAS. The higher AGT levels in pseudophakic patients indicate that RAS components may be among the inflammatory biomarkers that remain elevated in the vitreous for a prolonged period following cataract surgery.