Pozitif psikolojik sermayenin iş tatminine ve çalışan performansına etkisi
The effect of positive psychological capital on job satisfaction and employee performance
- Tez No: 946117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM DERYA YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, pozitif psikolojik sermayenin iş tatmini ve çalışan performansına etkisi ile pozitif psikolojik sermayenin çalışan performansına etkisinde iş tatmininin aracılık rolünün incelenmesidir. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler anket yöntemi kullanılarak Osmaniye Valiliği Kompleksi içerisinde yer alan kamu kurumlarındaki 373 kamu çalışanından elde edilmiştir. Araştırmada doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi, Process Macro Model 4 (Hayes) aracı değişken analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, pozitif psikolojik sermayenin ile öz yeterlilik, iyimserlik, dayanıklılık ve umut alt boyutlarının ayrı ayrı iş tatmini ve çalışan performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca pozitif psikolojik sermayenin çalışan performansına etkisinde iş tatmininin aracılık rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the effect of positive psychological capital on job satisfaction and employee performance, as well as the mediating role of job satisfaction in the effect of positive psychological capital on employee performance. A convenience sampling method was used for sample selection. Data were collected through a survey administered to 373 public employees working in public institutions located within the Osmaniye Governorship Complex. The study utilized confirmatory factor analysis (CFA), reliability analysis, Pearson correlation analysis, simple linear regression analysis, and mediation analysis using Hayes' Process Macro Model 4. The findings indicate that positive psychological capital, along with its sub-dimensions—self-efficacy, optimism, resilience, and hope—has a significant and positive effect on both job satisfaction and employee performance. Furthermore, job satisfaction was found to mediate the effect of positive psychological capital on employee performance.