Türkiye'de bütçe dengesi kaynaklı enflasyonun ampirik etkileri
Empirical effects of budget balance driven inflation in Turkey
- Tez No: 946119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, 2006:1–2023:11 dönemine ait Türkiye verileri üzerinden bütçe açıklarının enflasyon üzerindeki asimetrik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde genellikle doğrusal olarak ele alınan bu ilişki, çalışmada Asimetrik ARDL (NARDL) modeli ile değerlendirilerek yön ve şiddet açısından farklı etkiler analiz edilmiştir. Kamu harcamaları ve vergi gelirleri ile temsil edilen bütçe dengesinin enflasyon üzerindeki etkisi, geleneksel birim kök testleri (ADF) ile birlikte KSS (2003) ve Hepsağ (2021) doğrusal olmayan testleri aracılığıyla veri yapısı dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Terasvirta (1994) doğrusallık testi sonuçları, verilerin LSTAR süreci izlediğini göstermiştir. Granger nedensellik analizleri, kamu harcamaları ve vergilerden enflasyona doğru anlamlı bir nedensellik olduğunu ortaya koyarken, enflasyon ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir eş-bütünleşme ilişkisi bulunmuştur. Ampirik bulgular, bütçe açıklarının artışının enflasyonu anlamlı şekilde artırdığını; ancak açıkların azalmasının aynı düzeyde enflasyonu düşürmediğini göstermektedir. Bu asimetrik ilişki, bütçe açıklarının finansman yöntemlerinin enflasyonist etkiler üzerinde belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Merkez bankası kaynaklı finansmanın enflasyonist baskıları artırdığı, borçlanma yoluyla finansmanın ise faiz kanalı üzerinden ekonomik büyümeyi etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, maliye politikalarının tasarımında sadece açıkların düzeyi değil, aynı zamanda finansman yöntemlerinin yönlendirici rolünün dikkate alınması gerektiğini ortaya koyarak politika yapıcılar için önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the asymmetric effects of budget deficits on inflation over the period 2006:1–2023:11 in Turkey. This relationship, which is generally considered linear in the literature, was evaluated with the Asymmetric ARDL (NARDL) model in the study and different effects were analyzed in terms of direction and intensity. The effect of the budget balance represented by public expenditures and tax revenues on inflation was evaluated by taking into account the data structure through the KSS (2003) and Hepsağ (2021) nonlinear tests together with traditional unit root tests (ADF). Terasvirta (1994) linearity test results showed that the data followed the LSTAR process. Granger causality analyses revealed that there is a significant causality from public expenditures and taxes to inflation, while a long-term cointegration relationship was found between inflation and economic growth. Empirical findings show that increasing budget deficits significantly increases inflation; however, decreasing deficits does not reduce inflation at the same level. This asymmetric relationship has revealed that the financing methods of budget deficits are determinant on inflationary effects. It has been concluded that financing from the central bank increases inflationary pressures, while financing through debt affects economic growth through the interest channel. The results obtained provide important suggestions for policy makers by revealing that not only the level of deficits but also the guiding role of financing methods should be taken into account in the design of fiscal policies.