İDİYOPATİK PULMONER FİBROZİSLİ HASTALARDA KRONİK ÖKSÜRÜĞÜN UYKU KALİTESİNE ETKİSİ
EFFECT OF CHRONIC COUGH ON SLEEP QUALITY IN PATIENTS WITH IDIOPATHIC PULMONARY FIBROSIS
- Tez No: 946126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU TAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
“İdiyopatik Pulmoner Fibrozisli Hastalarda Kronik Öksürüğün Uyku Kalitesine Etkisi”Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2025. Amaç: Bu çalışmada amaç, İdiyopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) tanılı ve tedavi takipli hastalarda kronik öksürüğün uyku kalitesi üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne son beş yıl içinde başvuran, 18 yaşından büyük, İPF tanısı konulan ve takip edilen 74 hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri, semptom ve bulguları, solunum fonksiyon testleri ve tedavi durumları kayıt edildi, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Leicester Öksürük Anketi (LÖA) uygulandı. İstatistiksel analizler için IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 30.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
“The Effect of Chronic Cough on Sleep Quality in Patients with Idiopathic Pulmonary Fibrosis”Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Medicine, 2025. Aim: The aim of this study was to comprehensively evaluate the effects of chronic cough on sleep quality in patients with Idiopathic Pulmonary Fibrosis (IPF) diagnosed and followed up for treatment. Materials and Methods: The study included 74 patients who presented to the Chest Diseases Outpatient Clinic of Muğla Training and Research Hospital within the last five years, were older than 18 years, diagnosed with IPF and followed up. Demographic data, symptoms and findings, pulmonary function tests and treatment status of the participants were recorded. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Leicester Cough Questionnaire (LCQ) were applied to evaluate sleep quality.IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 30.0 program was used for statistical analyses.