Skar gelişimi kanıtlanmış hastalarda skar eksizyonu sonrasında allium cepae ekstresi, aliantoin ve heparinin profılaktik kullanımının etkinliğinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of prophylactic use of allium cepae extract, allantoin and heparin after scar excision in patients with documented scar formation
- Tez No: 946127
- Danışmanlar: DR. EMRE SİNAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Skar gelişimi kanıtlanmış, ikinci sezaryen için başvuran hastalarda; cerrahi skar revizyonu sonrasında topikal skar jel (Contractubex® jel; Merz, Frankfurt, Almanya) tedavisinin profilaktik kullanımının etkinliğini değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel prospektif vaka kontrol çalışması için hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum ile acil gebe polikliniğine başvuran hastalarda, daha önce suprapubik transvers kesi ile sezaryen ameliyatı öyküsü bulunan 120 hasta seçilmiştir. Hastalar rastgele 60 hasta ve 60 kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmış olup; her iki grupta da elektif sezaryen ameliyatı ile aynı seansta cerrahi skar revizyonu işlemi uygulanmıştır. Hasta (ilaç) grubunun postop 10. günden itibaren aktif olarak topikal skar jeli (Contractubex® jel; Merz, Frankfurt, Almanya) kullanması sağlanmıştır. Kontrol grubuna ise cerrahi skar revizyonu dışında, ek tedavi verilmemiştir. Her iki grup da, postoperatif 6, 12 ve 24. haftalarda Vancouver Skar Skalası kullanılarak tek araştırmacı tarafından değerlendirilmiş, elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effectiveness of prophylactic use of topical scar gel (Contractubex® jel; Merz, Frankfurt, Germany) treatment on the patients after surgical scar revision, whose scar development was proved before and those applied for the second cesarian. Materials & Methods: This cross-sectional prospective case-control study was performed on 120 patients who applied to our hospital's gynaecological diseases and obstetrics and emergency pregnant policlinic, had cesarian operation including suprapubic transversal cut, had elective cesarian operation together with surgical scar revision in last 5-10 days. The patients were separated to 60 case and 60 control randomly and surgical scar revision was performed on both groups. It was suggested to the patients in the case (drug) group to use topical scar gel (Contractubex® jel; Merz, Frankfurt, Germany) actively after postoperative 10th day. No treatment was given to the control group. Both groups were evaluated by one researcher by utilizing Vancouver Scar Scale on the postoperative 6th, 12th and 24th weeks.