Yalnızlık ve teklik yaşanmışlıklar kapsamında gemi imgesinin nesne-doğa ilişkisi bağlmanında plastik açıdan yorumlamaları
Plastic interpretations of the ship image in the scope of loneliness and single experiences in the context of object-nature relationship
  1. Tez No: 946125
  2. Yazar: HÜSEYİN MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanın bilinçaltında yer alan olgular, bireyin ve toplumun yaşam koşullarına bağlı olarak sürekli gelişim göstermektedir. Sosyal bir varlık olan insanı, gelişen teknoloji, sanayileşme, kentleşme, savaş gibi etmenler derinden etkilemiş, yalnızlaşmasına ve toplumdan uzaklaşmasına neden olmuştur. Resim sanatının gelişim sürecinde sanatçıları da derinden etkileyen bu olgular, yapılan sanat eserlerinde kendini göstermiştir. Bu durumla bağlantılı olarak yapılan sanat eserlerinde mutluluk, hüzün, acı, yalnızlık, yabancılaşma ve kaos gibi kavramlar ana tema olarak kullanılmıştır. Yalnızlık teması, resim sanatının her döneminde farklı tarz ve biçimlerde ele alınmıştır. Sanatçılar, doğadan edindikleri izlenimler ve deneyimleri bilinçlerinde şekillendirerek kendilerinde oluşan duygu durumlarını imgeler aracılığıyla çeşitli şekillerde göstermişlerdir. Bu çalışmada, bireysel deneyimlerden yola çıkılarak nesne-doğa ilişkisi bağlamında gemi imgesi incelenmiş ve yapılan resim çalışmaları ile resimsel bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde problem durumundan, problem cümlesinden, araştırmanın amacından, araştırmanın öneminden, sayıltılardan, sınırlılıklardan, araştırma yöntemi ile evren ve örneklemden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, literatür taraması yapılarak yalnızlık, imge ve nesne-doğa kavramları arasında bir bağlantı kurulmaya çalışılmış, çeşitli örnekler incelenerek ilgili dönemlere değinilerek irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmacının yapmış olduğu resimler ve bu resimlerin analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; yalnızlık kavramının çoğu zaman sanatçının ruhsal durumu ile bağlantılı olduğu, insanoğlunun yaşadığı olumsuz durumlara karşı oluşturduğu savunma mekanizması, bir tepki olarak yalnızlığa sürüklenmesinde etkili olabilir. Sanatçıların geçmişten günümüze bilinçaltında gizli olan bu duygu durumlarını büyük bir ustalık ile eserlerine yansıttıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Phenomena in a person's subconscious constantly develop and change depending on the living conditions of the individual and society. Human beings, who are social beings, are affected by developing technology, industrialization, urbanization, war, etc. These factors have deeply affected individuals, causing them to become isolated and distant from society. These phenomena, which deeply affected artists during the development of painting, manifested themselves in the works of art. In the artworks made in connection with this situation, concepts such as happiness, sadness, pain, loneliness, alienation and chaos were used as the main themes in the works. The theme of loneliness has been addressed in different styles and forms in every period of painting. Artists subconsciously shaped the impressions and experiences they received from nature and showed their emotional states in various ways through images. In this context, based on unique experiences, the image of the ship was examined in the context of the object-nature relationship, and a pictorial language was tried to be created with the painting works. The research consists of three parts; In the first part, the problem situation, problem statement, purpose of the research, its importance, assumptions, limitations, method, population and sample are mentioned. In the second chapter, a literature review was conducted to establish a connection between the concepts of loneliness, image and object-nature, and various examples were examined and the relevant periods were touched upon; In the third section, the analysis of the painting works made by the researcher was made. As a result of the research; that the concept of loneliness is often linked to the mental state of the artist. The defense mechanism created by human beings against the negative situations they experience may be effective in driving them into loneliness as a reaction. It has been observed that artists reflect these emotional states, hidden in the subconscious from past to present, in their works with great mastery.