Nanoteknoloji kullanılarak nosemosise karşı yeni preparatların hazırlanması ve uygulamaları
Preparation and applications of new preparations against nosemosis using nanotechnology
  1. Tez No: 946153
  2. Yazar: MEHMET BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Microbiology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Nosema sp. türü tek hücreli mantarların neden olduğu yaygın bir arı hastalığı olan nosemosis, polinasyona dayalı arıcılık faaliyetleri ve tarımsal üretim açısından önemli tehditler oluşturmaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin sınırlı etkinliği ve bu yaklaşımların çevresel sürdürülebilirlik açısından doğurduğu kaygılar, alternatif ve yenilikçi tedavi stratejilerine duyulan gereksinimi ortaya koymaktadır. Yöntem: Bu çalışma, nosemosis ile enfekte Apis mellifera kolonilerinde nanoteknoloji temelli preparatların geliştirilmesi ve uygulanabilirliğini incelemektedir. Fumagillin, Nosemit ve Satureja hortensis uçucu yağı içeren nanoemülsiyonların etkileri, deney ve kontrol grupları üzerinde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Antifungal etkinlik, koloni sağlığı üzerindeki etkiler ve çevresel boyutlar, hem in vitro (fumagilin) hem de in vivo analizlerle (nosemit) araştırılmış; istatistiksel değerlendirmelerde SPSS yazılımı kullanılmıştır. Bulgular: Nanoemülsifiye Fumagilin + Nosemit grubunda spor yükü, 0. günde 6.680.000 iken 14. günde 38.000'e düşerek %99,43'lük yüksek bir verimlilik göstermiştir; bu oran klasik formülasyondaki %99,53 ile neredeyse eşdeğerdir. S. hortensis'in klasik formu %83,07 verimlilik sağlarken, nanoemülsifiye formu 6.810.000'den 1.200.000'e düşüşle %82,37'lik benzer bir başarı göstermiştir. Nanoemülsiyon uygulanan bireylerde bağırsak rengi değişimleri minimum düzeyde kalmış, 4. günde spor yükü düşüşleri daha erken ve belirgin şekilde izlenmiştir. Pozitif kontrol grubunda spor yükü 4.610.000'den 5.820.000'e yükselmiş, belirgin bağırsak bozulmaları gözlenmiştir. Sonuç: Elde edilen ön veriler, artırılmış terapötik etkinlik ve azaltılmış çevresel etki açısından umut vaat etmekte olup, nanoteknolojik müdahalelere ilişkin mekanizmalar, potansiyel faydalar ve mevcut zorluklar hakkında kapsamlı bir bakış sunmakta; gelecekteki araştırmalar ve uygulamalar için yönlendirici nitelikte bir çerçeve önermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Nosemosis, a prevalent bee disease caused by single-cell fungus of Nosema, poses significant challenges to beekeeping and agriculture that rely on pollination. Conventional treatment methodologies have exhibited limited efficacy and have given rise to environmental concerns, underscoring the necessity for innovative approaches. This study inquires the development and application of nanotechnology-based preparations to manage nosemosis. Method: The study examined the effects of nanoemulsions containing fumagillin and essential oil of Satureja hortensis on Apis mellifera colonies infected with Nosemosis, applying treatments to both experimental and control groups. A comprehensive suite of in vitro (fumagilin) and in vivo (nosemit) analyses were controlled to assess the antifungal influence, colony health and environmental impact of the treatments. Statistical analyses were conducted utilising SPSS software. These novel formulations employ nanocarriers for the targeted delivery of therapeutic agents, enhancing bioavailability and minimising off-target effects. Findings: In the nanoemulsified Fumagillin + Nosemide group, spore load decreased from 6,680,000 on day 0 to 38,000 on day 14, showing a high efficiency of 99.43%, which is almost equivalent to 99.53% in the classical formulation. The classical form of S. hortensis demonstrated an efficiency of 83.07%, while the nanoemulsified form exhibited a comparable efficacy of 82.37%, exhibiting a decline from 6,810,000 to 1,200,000. Intestinal colour changes were minimal in subjects treated with the nanoemulsion, and a decrease in sports load was observed earlier and more significantly on day 4. In the positive control group, the sports load increased from 4,610,000 to 5,820,000, and significant intestinal deterioration was observed. Results: Preliminary studies suggest that enhanced therapeutic outcomes and reduced environmental impact can be achieved. This work provides a thorough overview of the mechanisms, benefits, and challenges associated with nanotechnology interventions, outlining a roadmap for future research and application.