Ankaralı gazilerin gözünden Kıbrıs Barış Harekatı
Cyprus Peace Operation through the eyes of Ankara veterans
- Tez No: 946161
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Ankaralı Muharip Kıbrıs Gazilerinin I. ve II. Kıbrıs Barış Harekatı'nda yaşadıklarına yer verilmiştir. Gazilerin özel hayatlarından ziyade Harekât esnasında yaşadıkları, Harekâta katılım süreçleri, Harekâtın genel ilerleyiş sürecine yer verilmiştir. Gaziler, anılarını anlatırken bazı yaşanılan durumları tekrar hatırlamamak adına bahsetmek istememişlerdir. Osmanlı Devleti 1571 yılında Kıbrıs Adası'nı fethedince Ada'da yaşayan Rumlara yönelik herhangi bir baskıcı tutum sergilememiştir. Osmanlı-Rusya arasında gerçekleşen 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 savaşının oluşturduğu durum ile Ada İngiliz hâkimiyetine girmeye başlamıştır. Birinci Dünya Savaşında ise Osmanlı ve İngiliz Devletlerinin karşı cephelerde yer alması ile birlikte İngiltere Kıbrıs Ada'sını tek taraflı ilhak etmiştir. Kendisine bağlı bir sömürge adası haline getirmiştir. İngiltere'nin Türklere karşı Rumlara iltimas gösteren tavırları Rumlar arasında ENOSİS yani Yunanistan'a bağlanma umutlarını yeşertmiştir. Türklerin gerçekleştirdiği Kurtuluş Savaşı sonrası imzalanan Lozan Antlaşması ile Kıbrıs Ada'sı resmi olarak artık İngilizlere bırakılmıştır. Her ne kadar durum böyle olsa da yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Ada'daki gelişmeleri yakından takip etmeye çalışmış, Ada ile bağını tamamen koparmamıştır. 15 Temmuz 1974'te Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanı Makarios'a yapılan askeri darbe, Türkiye Cumhuriyeti siyasetinde ve kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştır. Türkiye oluşan bu yeni duruma kayıtsız kalmamış Ada'ya barış ve huzur getirmek adına 20 Temmuz 1974'te I. Harekâtı başlatmış, 14 Ağustos 1974'te de II. Harekâtı düzenlemiş ve 16 Ağustos 1974'te Ada'nın yüzde otuzuna hâkim olarak Harekâtı sonlandırmıştır. Bu çalışmada 14 Kıbrıs Muharip Gazisi ile görüşülmüş, döneme ait gazetelerin ışığında Kıbrıs Barış Harekâtı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the memories of Ankara-based Cyprus veterans who participated in the First and Second Cyprus Peace Operations. Rather than focusing on the veterans' personal lives, the study focuses on their experiences during the operations, their participation in the operations, and the overall progress of the operations. While recounting their memories, the veterans chose not to mention certain events in order to avoid reliving them. When the Ottoman Empire conquered the Island of Cyprus in 1571, it did not adopt any oppressive attitude towards the Greeks living on the island. The situation resulting from the 1877- 1878 war between the Ottoman Empire and Russia, known as the 93 War, marked the beginning of British rule over the Island. During World War I, as the Ottoman and British empires fought on opposite sides, United Kingdom unilaterally annexed the Island of Cyprus, turning it into a colony under its control. The UK's attitude of favoring the Greeks over the Turks has raised hopes among the Greeks for ENOSIS, in other words, union with Greece. Following the Turkish War of Independence, the Treaty of Lausanne was signed, officially ceding the Island of Cyprus to the United Kingdom. Although this was the case, the newly established Republic of Türkiye tried to monitor developments on the Island closely and did not completely sever its ties with the Island. The military coup against President Makarios in Cyprus on July 15, 1974, caused a huge stir in Turkish politics and public opinion. The Republic of Turkey did not remain indifferent to this new situation and launched Operation I on July 20, 1974, with the aim of bringing peace and tranquility to the island, then launched Operation II on August 14, 1974, and ended the operation on August 16, 1974, having gained control of 30 percent of the Island. In this study, 14 Cypriot veterans were interviewed, and the Cyprus Peace Operation was discussed in light of newspapers from that period.