Cazib'in musammat ve gazelleri
Cazib's musammats and gazels
  1. Tez No: 257316
  2. Yazar: YAZAR OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışma 19. yüzyılda yaşamış C?zib mahlaslı Ankaralı Salahaddin'in Div?n'ınındaki gazel ve musammatları konu edinmiştir. Div?n'ın bilinen tek nüshası vardır. Bu nüsha, Türk Dil Kurumu Kütüphanesi Yazma Eserler Katalogu, Yz A/279 numarada kayıtlıdır.İki bölümden oluşan eserin birinci bölümünde, ulaşılan kaynaklardan ve şairin şiirlerinden hareketle şair hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, Div?n'da yer alan musammat ve gazellerin transkripsiyonlu metni hazırlanmıştır. Gazeller div?n tertibine uygun bir şekilde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discussed about the classical Ottoman poetry's lyric poems of a certain pattern“GAZEL”and verses“MUSAMMAT”which belongs to CAZİB nicknamed ANKARALI SALAHADDİN.This poem has only one copy.This copy is registered in the library of“TÜRK DİL KURUMU”,in section of“yazma eserler kataloğu no:Yz A/279”In the first part of the study which consist of two section,it's informed about the poet by the achieved soruces and the poems of the poet.In the second section, it is transcripted about the“gazels and musammats”which takes place in poem.Gazels are filed properly in the harmony of classical ottoman poetry.