Primer perkütan koroner girişim sonrası hastalara uygulatılan yavaş nefes egzersizinin nabız, kan basıncı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of slow breathing exercises on heart rate, blood pressure and quality of life in patients undergoing primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 946162
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Araştırma, primer perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda işlem sonrası uygulanan yavaş nefes egzersizinin nabız, kan basıncı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipteki araştırma, İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin kardiyoloji kliniklerinde Ekim 2023-Kasım 2024 tarihleri arasında yatan 34 girişim, 33 kontrol grubunda olmak üzere primer perkütan koroner girişim uygulanmış 67 hasta ile gerçekleştirildi. Girişim grubundaki hastalar evde sekiz haftalık takiplerinde her gün günde iki defa 10 dakika olmak üzere yavaş nefes egzersizi uyguladı. Veriler Hasta Bilgi Formları ve MacNew Kalp Hastalığına Özgü Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Hastalar evde kendi nabız ve kan basıncı değerlerinin takibini yaptı ve taburculuk sırasında, dördüncü ve sekizinci haftalarda tekrar değerlendirildi. Bulgular: Yavaş nefes egzersizi uygulayan hastaların yaşam kalitesi daha iyi bulundu (p=0,001). Girişim grubundaki hastaların, nefes egzersizinden bağımsız zamanlarda evde ölçülen istirahat nabız hızları kontrol grubundaki hastalardan daha düşük olduğu bulundu (p=0,041). Girişim grubundaki hastalarda, yavaş nefes egzersizinin hemen ardından ölçülen nabız ve diyastolik kan basıncı değerleri, kontrol grubundaki hastalara göre daha düşük bulundu (p=0,001, p=0,004). Girişim grubu hastalarının hastanedeki nefes egzersizi öncesine göre sonrası ölçülen nabız, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri arasındaki düşüş anlamlı bulundu (p=0,000; p=0,001; p=0,000). Sonuç: Yavaş nefes egzersizi, primer perkütan koroner girişim sonrası hastaların yaşam kalitesini artırırken, nabız ve diyastolik kan basıncını düşürmektedir. Yavaş nefes egzersizi, yapıldığı andan hemen sonra nabız hızı, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinde anlık düşüş yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of slow breathing exercises performed following primary percutaneous coronary interventions on the heart rate, blood pressure, and quality of life of patients. Materials and Methods: This randomized controlled experimental study was conducted with 67 patients who underwent primary percutaneous coronary intervention and were hospitalized in the cardiology clinics of a training and research hospital in Istanbul between October 2023 and November 2024. The study included 34 patients in the intervention group and 33 in the control group. Patients in the intervention group performed slow breathing exercises at home for eight weeks, twice daily for 10 minutes each session. Data were collected using Patient Information Forms and the MacNew Heart Disease Health-Related Quality of Life Questionnaire. Patients monitored their own heart rate and blood pressure values at home and were re-evaluated at discharge and at four and eight weeks. Results: The quality of life was significantly better in patients who practiced slow breathing exercises (p=0.001). The resting heart rates measured at home during times independent of the breathing exercises were lower in the intervention group compared to the control group (p=0.041). Additionally, heart rate and diastolic blood pressure values measured immediately after the breathing exercises were lower in the intervention group compared to the control group (p=0.001, p=0.004).