Çalışan kadınların dondurulmuş ve konserve gıda ürünlerine karşı bilinç düzeylerinin araştırılması
The investigation of working women's awareness levels towards frozen and canned food products
  1. Tez No: 946188
  2. Yazar: FİLİZ HAYKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı iş yaşamında rolü her geçen gün artmakta olan kadın çalışanların zaman problemleri nedeni ile sıklıkla kullandıkları dondurulmuş ve konserve ürünlere karşı bilinç düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Kırşehir ilinde gerek özel sektör gerek kamu sektöründe hizmet eden kadın çalışanlardan anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Bu veriler doğrultusunda literatüre ve araştırmacılara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı gerek sağlık gerekse gıda sektöründe yatırım yapacak olanlara yol göstermesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın materyallerini araştırmacı tarafından düzenlenmiş anket soruları oluşturmaktadır. Yöntemini ise nicel araştırma metodu ile yapılacak olan ki kare, korelasyon, frekans dağılımları gibi analizler sonucu elde edilecek veriler belirleyecektir. Araştırma sonunda pratik hazırlanabilmesi açısından ve zaman probleminden dolayı Kırşehir ilinde de dondurulmuş ve konserve ürünlerin sık kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the awareness levels of female employees, whose role in business life is increasing day by day, against frozen and canned products that they frequently use due to time problems. In this context, data were collected from female employees working in both the private and public sectors in Kırşehir province by survey method. In line with these data, it is aimed to contribute to the literature and researchers. Another aim of the research is to guide those who will invest in both the health and food sectors. The materials of this study consist of survey questions arranged by the researcher. The method will be determined by the data to be obtained as a result of analyzes such as chi-square, correlation, frequency distributions to be made with the quantitative research method. At the end of the research, it was determined that frozen and canned products are frequently used in Kırşehir in terms of practical preparation and due to time problems.