Bir aile dizisinin değerler eğitimi açısından incelenmesi: Gönül Dağı
Analysis of a family TV series in terms of values education: Gönül Dağı
  1. Tez No: 946189
  2. Yazar: ARİF İŞLEYİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Geçmişten günümüze giderek gelişen ve değişen kitle iletişim araçları ve içerikleri toplumu da doğrudan etkilemektedir. Özellikle her evde bulunan ve etkisini gelişen teknolojiye rağmen sürdürebilen televizyon içerikleri genelde toplumsal özelde bireysel gelişim açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı Gönül Dağı dizisinin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde kazandırılması beklenen değerleri ne şekilde içerdiğinin belirlenmesidir. Araştırmanın modeli nitel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan durum çalışması olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verilerini Gönül Dağı dizisinin Youtube platformunda yayınlanmış ve her sezon için en çok izlenme oranına sahip iki bölüm olmak üzere 10 bölümü oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri betimsel analiz aracılığıyla çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda Gönül Dağı dizisinin sevgi, duyarlılık, sorumluluk, yardımseverlik, saygı, aile bütünlüğü değerlerini daha fazla ele aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca her sezonda ilgili değerlerin dikkat çekecek düzeyde sürdürülebilir şekilde vurgulandığı belirlenmiştir. Estetik, mahremiyet, mütevazılık, özgürlük değerleri geri planda kalmış olsa da incelenen tüm değerlere farklı bölümlerde farklı frekanslarda yer verildiği söylenebilir. Yaklaşık olarak her bir dakikada bir değerin ele alındığı Gönül dağı dizisinin ailecek izlenebilecek ve değerlere ilişkin farkındalık kazandırabilecek içeriğe sahip olduğu belirlenmiştir. Dizi, literatürde yer alan çalışmalar doğrultusunda eleştirel bir yaklaşımla tartışılmış ve günümüz kitle iletişim araçlarında yer alan içerikler arasında değerler eğitimi açısından izlenmeye değer nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media and their contents, which have been developing and changing from past to present, directly affect the society. Especially television content, which is available in every home and can maintain its effect despite the developing technology, has a critical importance in terms of social development in general and individual development in particular. In this context, the aim of this study is to determine how the series Gönül Dağı contains the values expected to be acquired in the Türkiye Century Education Model. There search model was determined as a case study, which is widely used in qualitative research. The data of the study consisted of 10 episodes of the Gönül Dağı TV series published on the Youtube platform, including the two episodes with the highest viewership rate for each season. The data of the study were analyzed through descriptive analysis. As a result of the analysis of the data obtained, it was concluded that the Gönül Dağı series dealt more with the values of love, sensitivity, responsibility, helpfulness, respect and family integrity. In addition, it was determined that the relevant values were emphasized in a remarkably sustainable way in each season. Although the values of aesthetics, privacy, modesty and freedom remained in the background, it can be said that all the values analyzed were included at different frequencies in different episodes. It was emphasized that the series Gönül Dağı, in which a value is discussed approximately every minute, has content that can be watched with the family and can raise awareness about values. It is stated that it is worth watching in terms of values education among the content in today's mass media by discussing it with a critical approach in line with the studies in the literature.