Diş hekimliği öğrencileri ve yeni mezun diş hekimlerinin diş hekimliğinde yapay zekâ uygulamalarına yönelik farkındalığının değerlendirilmesi
Assesment of the awareness of dental students and recent dental graduates regarding the applications of artificial intelligence in dentistry
- Tez No: 946216
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR MERİÇ KANTAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin ve son 5 yıl içinde mezun olan diş hekimlerinin diş hekimliğinde kullanılan yapay zekâ uygulamaları hakkındaki farkındalığını ölçmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğrenim gören 3., 4. ve 5. Sınıf öğrencileri ile 5 yıl içinde mezuniyetini tamamlamış olan diş hekimleri dahil edilmiştir. Toplam 452 kişiye 23 soruluk anket uygulanmıştır. Katılımcılar, çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgilendirildikten sonra 1 Temmuz-1 Eylül 2024 tarihleri arasında çevrimiçi ortamda paylaşılmış olan, Google Forms altyapısı kullanılarak sanal hale getirilen anket formunu doldurmuşlardır. Anketin ilk bölümünde demografik özelliklere dair sorular, ikinci bölümünde yapay zekâ farkındalığına yönelik sorular bulunmaktadır. Katılımcılardan elde edilen tüm veriler SPSS analiz programı (SPSS Inc. version 21 IBM, Chicago, ABD) kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Anketin güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Tüm verilerin tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmıştır. Ordinal ve nominal anket verilerinde Ki-Kare Testi ile gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için üst sınır 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: 452 katılımcı 3., 4., ve 5. Sınıflar ve mezunlar arasında dengeli bir dağılım göstermektedir. Katılımcılar arasında cinsiyet dağılımı ağırlıklı olarak kadınlardan oluşmakta olup, yaş aralığı 20-30 arasında yoğunlaşmıştır. Katılımcıların %89,4'ü yapay zekânın diş hekimliğinde köklü bir dönüşüm sağlayacağı konusunda hemfikirken, %69,5'i yapay zekanın yakın gelecekte kendilerinin yerini alabileceği fikrine katılmamıştır.“Diş hekimliğinde yapay zekayı rakip olarak değil, partner olarak görüyorum.”diyen ve kesinlikle katılmayan tüm katılımcılar 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the awareness of third, fourth, and fifth-year students at Ege University Faculty of Dentistry, as well as dentists who graduated within the last five years, regarding the applications of artificial intelligence in dentistry. Materials and Methods: The study included third, fourth, and fifth-year students at Ege University Faculty of Dentistry and dentists who graduated within the past five years. A total of 452 participants completed a 23-item survey. Participants were informed about the purpose and methodology of the study. The survey was conducted online via Google Forms between July 1 and September 1, 2024. The first section of the survey focused on demographic information, while the second section assessed participants' awareness of artificial intelligence. All collected data were analyzed statistically using the SPSS software (SPSS Inc., version 21, IBM, Chicago, USA). Reliability analyses of the survey were performed, and descriptive statistics V were calculated. Ordinal and nominal survey data were compared between groups using the Chi-Square Test, with a significance level of 0.05. Results: The 452 participants were evenly distributed among third, fourth, and fifthyear students, as well as recent graduates. Gender distribution was predominantly female, and most participants were between 20 and 30 years old. No significant statistical differences were found between participants' educational levels and gender. Most participants agreed that artificial intelligence would bring about a substantial transformation in dentistry, while the majority did not believe that AI could replace them in the near future.