Erişkin bireylerde çoklu ekran bağımlılığı ve olası dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between multiple screen addicton and possible attention deficit hyperactivity disorder in adult
- Tez No: 946217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmada 18-28 yaş arasındaki erişkin bireylerin çoklu ekran bağımlılığı ve olası Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak tasarlanmış olup, 03.03.2025-02.04.2025 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 190 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yüz yüze yapılan anketlerde Sosyodemografik Bilgi Formu, Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği (ÇEBÖ) ve Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) uygulanmıştır. İstatistiksel verilerin analizi ve hesaplamaları için IBM SPSS Statistics 26.0 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to examine the relationship between Multiple Screen Addiction and possible Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) symptoms among adults aged 18 to 28. Materials and Methods: Designed as a descriptive and cross-sectional study, the research was conducted with 190 participants who visited the Family Medicine Outpatient Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital between March 3, 2025, and April 2, 2025. Face-to-face surveys were administered, including a Sociodemographic Information Form, the Multiple Screen Addiction Scale (MSAS) and the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS).