Ciddi serbest zaman faaliyeti olarak arıcılıkla uğraşanlar ile profesyonel arıcıların stres ve iyi oluş düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of stress and well-being levels of those who are engaged in beekeeping as a serious free-time activity and professional beekeepers
- Tez No: 946221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HIDIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz modern ve bilgi çağında, teknoloji ve sanayi alanındaki hızlı gelişmeler, bireylerin serbest zamanlarını daha etkin değerlendirme ihtiyaçlarını beraberinde getirmiştir. Yoğun çalışma koşulları ve gündelik yaşamın karmaşası, bireylerin zihinsel ve fiziksel yenilenme arayışına girmesine sebep olmuştur. Bu bağlamda, serbest zamanın değerlendirilmesi ve bireylerin yaşam kalitesini artıran faaliyetlerle ilgilenmesi, giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, arıcılıkla uğraşan bireylerin bu faaliyeti ciddi serbest zaman etkinliği ya da profesyonel bir meslek olarak yapmalarına göre algılanan stres ve iyi oluş düzeyleri ile arasındaki farkları incelemektir. Serbest zaman, bireylerin gönüllü olarak katıldıkları ve psikolojik, sosyal ya da bilişsel doyum elde ettikleri faaliyetler açısından önemli bir araştırma alanıdır. Bu bağlamda arıcılık, hem doğa temelli hem de zihinsel açıdan yoğun dikkat ve özveri gerektiren bir etkinlik olarak ciddi serbest zaman kavramına güçlü bir örnek teşkil etmektedir. Araştırma, tarama modeline dayalı nicel bir yöntemle gerçekleştirilmiş ve veriler Google Form aracılığıyla çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcı profili; Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan, arıcılığı ciddi serbest zaman etkinliği veya meslek olarak sürdüren 245 bireyden oluşmaktadır. Veriler, PSS-14 Algılanan Stres Ölçeği ve İyi Oluş Ölçeği aracılığıyla toplanmış, analizlerde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve ilişkisiz örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, hem ciddi serbest zaman faaliyeti olarak arıcılık yapanların hem de profesyonel arıcıların stres ve iyi oluş düzeylerinin orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Gruplar arası karşılaştırmalar sonucunda, stres ve iyi oluş açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar, arıcılık gibi doğa temelli etkinliklerin bireylerin stres düzeylerine ve iyi oluşlarına olumlu katkı sağladığını göstermektedir. Ayrıca, bireylerin öğrenme, üretkenlik, aidiyet ve anlam arayışlarına hizmet ederek yaşam doyumlarını artırabileceği vurgulanmıştır. Bu doğrultuda, arıcılığın hem rekreatif hem de mesleki yönleriyle sosyal, çevresel ve bireysel gelişim açısından desteklenmesi; genç kuşakların doğayla yeniden bağ kurması adına doğa temelli rekreatif etkinliklerin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's modern and information age, rapid developments in technology and industry have brought about the need for individuals to make more effective use of their free time. Intense working conditions and the chaos of daily life have caused individuals to seek mental and physical renewal. In this context, the use of free time and individuals' involvement in activities that increase their quality of life are becoming increasingly important. The aim of this research is to examine the differences in perceived stress and well-being levels of individuals engaged in beekeeping according to whether they do this activity as a serious free time activity or a professional profession. Free time is an important research area in terms of activities that individuals voluntarily participate in and gain psychological, social or cognitive satisfaction. In this context, beekeeping is a strong example of the concept of serious free time as an activity that is both nature-based and requires intense attention and devotion in terms of mental aspects. The research was conducted with a quantitative method based on the screening model and data were collected through an online survey method via Google Form. The participant profile consists of 245 individuals living in various provinces of Türkiye and pursuing beekeeping as a serious free time activity or profession. Data were collected using the PSS-14 Perceived Stress Scale and Well-being Scale, and frequency, percentage, mean, standard deviation and t-test for unrelated samples were used in the analyses. The research findings show that both those who engage in beekeeping as a serious leisure activity and professional beekeepers have moderate levels of stress and well-being. As a result of the comparisons between the groups, no statistically significant difference was found in terms of stress and well-being. These results show that nature-based activities such as beekeeping contribute positively to individuals' stress levels and well-being. In addition, it was emphasized that it can increase individuals' life satisfaction by serving their learning, productivity, belonging and search for meaning. In this direction, it is recommended that beekeeping be supported in terms of social, environmental and individual development with both its recreational and professional aspects; and that nature-based recreational activities be popularized in order for young generations to reconnect with nature.