Lisans düzeyinde turizm eğitiminde program öğrenim çıktılarını edinme algısının öğrenci memnuniyeti ve kariyer niyetine etkisi: Türkiye Azerbaycan karşılaştırması
The impact of perceived attainment of program learning outcomes on student satisfaction and career intention in undergraduate tourism education: A comparative study of Türkiye and Azerbaijan
  1. Tez No: 946220
  2. Yazar: ULKAR IBADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmanın amacı lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin program öğrenim çıktılarını edinme algılarının memnuniyet ve kariyer niyetleri üzerindeki etkisinin incelenmesi; söz konusu değişkenler açısından Türkiye ve Azerbaycan arasındaki farklılıkların yanı sıra akredite edilmiş lisans programları ile akreditasyon belgesine sahip olmayan programlar arasındaki farkların karşılaştırılmasıdır. Araştırmada evreni, Türkiye ve Azerbaycan'da turizm işletmeciliği ve turizm rehberliği alanında lisans düzeyinde turizm eğitimi alan son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Türkiye'de yükseköğrenim düzeyinde akreditasyon ve değerlendirme yetkisi, Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kuruluna (TURAK) verilmiştir. Çalışmanın amacı dikkate alınarak Türkiye'deki çalışma evreni, herhangi bir akreditasyon belgesine sahip olmayan turizm işletmeciliği ve turizm rehberliği lisans programlarının son sınıf öğrencileri ile TURAK tarafından akredite edilmiş ve akreditasyonun başlangıcından sonra üzerinden dört yıl geçmiş ve mezun vermiş turizm işletmeciliği ve turizm rehberliği lisans programlarındaki son sınıf öğrencileridir. Bu nedenle tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme tekniği uygulanmıştır. Azerbaycan'daki çalışma evrenini, başkent Bakü ve Gence'de bulunan devlet üniversitelerinin turizm işletmeciliği ve turizm rehberliği bölümlerinde öğrenim gören son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler, 18.03.2024-21.06.2024 tarihleri arasında Türkiye ve Azerbaycan'da eğitim gören 693 öğrenciden toplanmıştır. Toplanan 693 anketten çoklu sapan analizi sonucunda 11 adet anketin veri setinden çıkarılması sonucunda kalan 682 adet anket ile analizlere devam edilmiştir. Verilere geçerlik ve güvenirlik analizleri uygulanmış, araştırmanın çeşitli değişkenleri (katılımcı profili, eğitim bilgileri, tercih ve kariyer eğilimleri) için ise betimsel istatistiklerden faydalanılmıştır. Betimsel istatistiklerin yanı sıra araştırma hipotezlerinin test edilmesi amacıyla regresyon analizi; ülkelerarası ve akredite olup olmaması, katılımcı profili, eğitim bilgileri, tercih ve kariyer eğilimleri açısından farklılıkların test edilmesi için t testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre hem ülke, hem de akredite olup olmaması açısından ortak program öğrenim çıktılarının, turizm işletmeciliği program öğrenim çıktılarının, turizm rehberliği program öğrenim çıktılarının öğrenci memnuniyeti ve kariyer niyetine, öğrenci memnuniyetinin de kariyer niyetine anlamlı ve olumlu yönde etki ettiği belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin memnuniyet düzeylerinin, kariyer niyetinin ülkelere; program öğrenim çıktılarının, turizm işletmeciliği ve turizm rehberliği program öğrenim çıktılarının akredite olup olmama durumuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of undergraduate tourism students' perceptions of program learning outcomes on their satisfaction and career intentions. Additionally, the study compares Türkiye and Azerbaijan, as well as accredited and non-accredited undergraduate programs, in terms of these variables. The population of the study consists of senior undergraduate students pursuing tourism education in the fields of tourism management and tourism guidance in Türkiye and Azerbaijan. In Türkiye, the authority for accreditation and evaluation in higher education is granted to the Tourism Education Evaluation and Accreditation Board (TURAK). Considering the aim of the study, the study population in Türkiye consists of senior undergraduate students enrolled in tourism management and tourism guidance programs that are not accredited, as well as senior students from tourism management and tourism guidance programs that have been accredited by TURAK, which at least four years have passed since the accreditation and the program has graduated students. Therefore, a purposive sampling technique, one of the non-random sampling methods, has been applied. The study population in Azerbaijan consists of senior students enrolled in the tourism management and tourism guidance departments of state universities located in the capital city Baku and Ganja. The data were collected from 693 students studying in Türkiye and Azerbaijan between 18.03.2024 and 21.06.2024. After conducting a multiple outlier analysis on the 693 surveys, 11 surveys were removed from the dataset, and the analysis continued with the remaining 682 surveys. Validity and reliability analyses were employed, and descriptive statistics were applied for various variables of the study (participant profile, educational background, preferences, and career tendencies). In addition to descriptive statistics, regression analysis was conducted to test the hypotheses. T-tests and analysis of variance (ANOVA) were applied to examine differences between two countries, due to accreditation status, participant profiles, educational background, preferences, and career tendencies. The findings indicate that, both in terms of country and accreditation status, common program learning outcomes, tourism management program learning outcomes, and tourism guidance program learning outcomes have a significant and positive impact on student satisfaction and career intentions. Furthermore, student satisfaction was found to have a significant and positive effect on career intention. Additionally, it was found that students' satisfaction levels and career intentions differ between countries, while program learning outcomes, as well as tourism management and tourism guidance program learning outcomes, vary depending on the accreditation status.