Kepsut redif kışlasından ziraat mektebine: Bir eğitim yerleşkesinin korunmasına yönelik öneriler
From Kepsut redif barracks to the agricultural school: Proposals for the conservation of an educational campus
- Tez No: 946252
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU SELCEN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Balıkesir'in Kepsut ilçesi kırsalında yer alan ve“kışla”veya“mektep”olarak anılan tescilli eğitim yerleşkesi bu tez çalışmasının odaklandığı ana konudur. Günümüzde harap durumda olan söz konusu kültür varlığının, 20. yüzyılın ilk yarısında kısa süreliğine askerî işlevle ve sonrasında ise zirai eğitimler kapsamında etkin olarak kullanıldığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde eğitimin modernleşmesi sürecinin önemli bir unsuru olan redif kışlalarının son temsilcisi olarak inşa edilmiş, teşkilatın kaldırılmasının ardından tarımda modernleşme çabalarının ana aktörü ziraat mekteplerinin bir alt türü olan çiftçi mektebi olarak işlevlendirilmiştir. Mekteplerin bulundukları araziler gibi bereketli topraklara sahip Kepsut'ta da; uzman eğitimciler tarafından tarım ekipmanları ile uygulamalı eğitim alan ziraatçılar ve ıslahı dolayısıyla kalitesi arttırılarak yetiştirdikleri hayvan, tohum ve fidanlar dört bir yanına dağılarak modern tarıma geçişin başlatıcısı olmuşlardır. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında; ekonomik kalkınma hedefiyle paralel olarak tarımda modernleşme konusu, mücadele meselesi olarak ele alınmıştır. Ziraat mektepleri, bu konudaki ana aktör ve halka aktarım kanalı niteliğinde görülmüş, faaliyetleri genişletilerek devam ettirilmiştir. Bu dönemde ziraat mektebi adıyla devam ettirilen Kepsut yerleşkesi, modern tarım aletlerini yaygınlaştırılmak amacıyla makinistlere eğitim veren bir makinist sınıfı ve güncel hava tahminleri ile çiftçinin bilgilendirilmesi için bir de meteoroloji istasyonu sahiptir. Fakat bir süre sonra mekteplerin beklentiyi karşılayamadığı gerekçesiyle zirai eğitimin ıslahı hakkındaki kanun ile öğrenci alımına ara verilmiştir. Bu aşamada Kepsut yerleşkesi, çiftlik mektebi olarak bir müddet devam etmiş; akabinde inekhane ve tay yetiştirmek gayesiyle remont olmuştur. Ne var ki sonunda işlevsiz kalarak Millî Savunma Bakanlığına devredilmiş, 1966 yılına kadar askerlik şubesi olarak kullanılmıştır. Şimdilerde Kepsut Belediyesi mülkiyetinde kullanılmayan yerleşkede; mesire alanı, çam fidanlığı ve sadece beden duvarları ayakta kalmış toplam altı yapı bulunmaktadır. Tez kapsamında eğitim mirası üst başlığı çerçevesinde değerlendirilen yerleşke, arşiv belgeleri üzerinden detaylı olarak araştırılmış; mevcut durumu 2024 yılında yürütülen alan çalışması kapsamında çizim ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında yerleşkenin mimari özellikleri ve koruma sorunlarını yansıtan rölöveler hazırlanmış, geçmiş kullanımları araştırılarak restitüsyon projesi önerilmiştir. Özgün miras değerleri saptanan yerleşke için yapılar ve üretime elverişli yeşil alanların bütünü göz önünde bulundurularak koruma ve yeniden işlevlendirme önerileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak temiz gıdaya erişim ve tarımda yerelleşmenin giderek daha fazla vurgulandığı günümüzde, bu çalışma ile Kepsut ve ülkemiz için önem taşıyan bir kültürel miras alanı ve yapılarının mevcut bilgisi zenginleştirilmiş, hakkındaki var olan literatüre katkı sağlanmış ve alanın geleceğe aktarılması için gerçekleştirilmesi gerekli koruma yaklaşımları detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The listed educational campus known as“barracks”or“school”located in the rural area of Kepsut district of Balıkesir is the main focus of this thesis. It is known that the cultural heritage in question, which is in ruins today, was used for a short time in the first half of the 20th century for military purposes and later actively used for agricultural training. It was built as the last representative of the redif barracks, which were an important element of the modernization process of education during the Ottoman period, and after the organization was abolished, it was used as a farmer's school, a subtype of agricultural schools, which were the main actors of the modernization efforts in agriculture. In Kepsut, which has fertile soil like the lands where the schools are located; the farmers who received practical training with agricultural equipment by expert educators and the animals, seeds and saplings they raised, which were improved due to their improvement, were distributed all around and became the initiators of the transition to modern agriculture. In the founding years of the Republic; the issue of modernization in agriculture was addressed as a matter of struggle in parallel with the goal of economic development. Agricultural schools were seen as the main actors and a channel of transmission to the public in this regard, and their activities were continued by expanding. During this period, the Kepsut campus, which continued under the name of agricultural school, had a machinist class that provided training to machinists in order to popularize modern agricultural equipment and a meteorology station to inform farmers with current weather forecasts. However, after a while, on the grounds that the schools could not meet the expectations, student admissions were suspended with the law on the reform of agricultural education. At this stage, the Kepsut campus continued as a farm school for a while; then it was renovated with the aim of a cowshed and raising foals. However, it eventually became dysfunctional and was transferred to the Ministry of National Defense and was used as a military branch until 1966. Currently owned by the Kepsut Municipality, the campus, which is not used; There is a recreation area, a pine nursery and a total of six buildings of which only the main walls remain standing. The campus, which was evaluated within the scope of the thesis under the title of educational heritage, was researched in detail through archive documents; its current situation was documented with drawings and photographs within the scope of the field study conducted in 2024. In the light of the obtained data, surveys reflecting the architectural features and conservation problems of the campus were prepared, and a restitution project was proposed by investigating its past uses. Protection and re-functioning suggestions were developed for the campus, whose original heritage values were determined, considering the entirety of the buildings and green areas suitable for production. As a result; in today's world where access to clean food and localization in agriculture are increasingly emphasized, this study has enriched the existing knowledge of a cultural heritage site and campus structures that are important for Kepsut and our country; contributed to the existing literature on Kepsut Agricultural School, and the conservation approaches that need to be implemented to transfer the site to the future have been examined in detail.